Wpis z mikrobloga

Ja wiem, że wykop to nie jest miejsce do rozwiązywania problemów projektowych, ale przeglądam sobie projekty z jednego biura projektowego, zacząłem od fundamentów i raz jest hydroizolacja pionowa ścian fundamentów tylko do zewnątrz, innym razem od wewnątrz i zewnątrz. To od czegoś zależy? xD

#budujzwykopem #budownictwo
  • 14
@Uri_: już Ci pisałem, że projekty robią ludzie którzy mają pojęcie czysto teoretyczne o tym co robią.

W praktyce każda ekipa ma swoje metody i mało się przejmują tym co jest napisane w projekcie. no chyba że będziesz ich krotko trzymał.

Zwróć uwagę że często jest w miejscu hydroizolacji wpisany Dysperbit, który hydroizolacją nie jest.

edit: nie przeczytałem ostatniego wpisu :) Dlaczego od środka nie ma styropianu?
@Uri_: Z obu stron. Ściana fundamentowa, która ma kontakt z gruntem, jest narażona na tzw. podciąganie kapilarne - woda (i to nie musi być jezioro, a wilgotny grunt) podciągana jest ku górze i w konsekwencji możesz mieć wilgoć przy posadzce, czy u dołu ścian. Ważne aby ścianę fundamentową zaizolować dookoła, czyli boki, spód (połączenie ława-ściana) i góra (połączenie ściana fundamentowa - ściana nadziemia.
@Uri_: To jak ,,mocna" jest izolacja i w których miejscach jest zależne od warunków gruntowo-wodnych. M.in. dlatego, nawet jeżeli masz gotowy projekt z internetu to potrzebuje on adaptacji.
@Uri_: pod ławą była plastpapa, jak poszedł bloczek to Pecimorem pojechali i bloczek i ławę
na 62 m2 fundamentu 0,8 do góry poszło mi 2x33 + 1x10 l wiadra. Koszt 704 pln
@Uri_: a no i ekipa może mówić "Uri co ty wymyślasz, każdy daje dysperbit i jest dobrze"
Tak samo styropian, jak przywiozłem Steinodur na fundament a nie zwykły fasadowy to było podobnież xD
@Uri_: przecież w wykonaniu Ziutka budowlańca ta izolacja nigdy nie ma sensu. Zawsze będzie jakaś dziura, przez którą beton podciągnie wodę, a potem ta izolacja izoluje co najwyżej jego wysychanie.
Jak dasz od zewnątrz to jakbyś robił basen bez dna.

Poza tym ściany fundamentowe powinny zostać zarapowane aby lepik pełnił swoje zadanie.

Ława często stoi w wodzie i nic jej nie szkodzi. Może lepiej wylać ściany z betonu W8?
@Uri_ zacznij od tego że to są projekty uniwersalne. Adaptacji dokonuje architekt adaptujacy dom do danej działki.
Co do izolacji to musi być z każdej strony i ciągła bo woda to skadk ma wiedzieć która strona to wewnątrz a która zewnątrz.
Najczęściej w tych projektach jako izolacje podają Dysperbit który jest gowniany i co najwyżej nadaje się na grunt pod izolacje docelowa, ale biura projektowe dają Dysperbit bo jest mega tani więc