Wpis z mikrobloga

Dlaczego jest aż taka różnica w użyciu CPU pomiędzy systemami?

#linux chodzi bez zastrzeżeń, aktualnie #linuxmint najnowszy, natomiast #windows10 idzie na całość i pożeranie 100% CPU nawet kiedy na komputerze nic się nie robi jest na porządku dziennym. Stawiany #windows na nowo, ale to niewiele pomaga. Ja rozumiem gdyby obydwa systemy pracowały beznadziejnie, winny byłby sprzęt, ale definitywnie w tym wypadku system coś chrzani. Zdjęcie robione w momencie kiedy n8c nie jest robione- jest poprostu włączony.
Pobierz Chael - Dlaczego jest aż taka różnica w użyciu CPU pomiędzy systemami?

#linux chodzi...
źródło: comment_Q8fVwrqsP6suaaGGhx2u18k7SRA6gq56.jpg
  • 60
@Chael: No OK, nie mówię że Windows jest lżejszy, nie jest. Jeśli masz słabszy sprzęt wygodniej Ci się będzie korzystało z lekkiego Linuxa niż z Windowsa
@Koliat nie w tym rzecz, bardziej chodzi mi o to, że nie robiąc dosłownie nic, komputer robi jakieś procesy w tle, które wpierniczają jego zasoby, a gdy chcesz coś zrob8c, to przez ode procesy działa tragicznie. Tak nie powinno być, nieważne, czy masz jakiś mega sprzęt, czy też nie skoro na innym systemie operacyjnym komputer potulnie działa jak powinien. Win 8 chodził też spokojnie o 7 i niżej nawet nie wspomnę.

Ewentualnie
system, który dają razem do laptopa działa gorzej niż system jaki sam sobie zainstalujesz. Logika.


@Chael: System, preinstalowany zazwyczaj jest stary i działa gorzej niż czysta najnowsza wersja. Zanim się zaktualizuje mija dużo czasu i pochłania dużo zasobów. Dodatkowo posiada preinstalowany software od producenta. Każdy kto ma jakąś podstawowa wiedze o komputerach wie, że pierwsze co się robi po zakupie komputera w W10 to usunięcie wszystkiego co dał producent razem z
@Chael: Aktualizacje wychodzą co miesiąc, trudno powiedzieć co akurat wtedy Ci się instalowało. Korzystaj sobie z Minta i tyle jak Ci Windows doskwiera, na średnich i lepszych konfiguracjach to praktycznie niezauważalne jest.
@Koliat Tak też robię, tylko wkurza mnie, że nie mogę z niego korzystać kiedy potrzebuję (na przykład mam jakiś program, który nie obsłuży linux). Tu masz video jak zachowuje się Windows kiedy na nim nic nie robię. Co zabawne Skype wyłączony, Office również, a mimo to procesy takie się przewijają ¯_(ツ)_/¯
Chael - @Koliat Tak też robię, tylko wkurza mnie, że nie mogę z niego korzystać kiedy...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Chael: Antimalware nie powinien zjadać tyle CPU, pisałem o tym wcześniej byś zrobił z tym porządek ale dalej nic z tym nie zrobiłeś. Mówiłem by dać laptopowi czas na ściągnięcie i zainteresowanie wszystkiego. Natomiast ten NET Runtime widzę by coś robił ciągle. Wpisz na Google nazwę procesu i poszukaj rozwiązania. To powinno być pierwsze co powinieneś zrobić.
@Chael: 1) Jeśli 10MB/s robi Ci 96% użycia dysku to nic dziwnego że Ci to muli. Te prędkości były OK w 2007 a nie w 2020.
2) Antimalware proces to Defender - może skanować w czasie bezczynności systemu, i pewnie przestanie jak zaczniesz coś próbować zrobić. Po prostu wykrył nieużywane urządzenie i zaczął mielić.
3) To OS po upgrade z Win7/8 czy czysta instalacja?
@kidi1 słuchaj, to nie moja wina, że producent dorzuca mi Win10. Uruchomienie zdjęcia to około minuty, no proszę cię.

@Koliat OS to 10 jaki przyszedł z Asusem i jaki jest na recovery, bo że 3 miesiące temu robiłem instalację z tejże partycji bez zachowywania jakichkolwiek plików.
@Chael: Zostaje Ci przyoszczędzić na SSD jakiegoś, bo te prędkości nie powalają. Być może to tyle trwa bo CPU czeka na odczyt z dysku który jest tragicznie wolny, więc sam proces trwa 15 minut zamiast 30 sekund.