Wpis z mikrobloga

Czas na kolejny #polskizmeivels. Dzisiaj znowu temat, który wywołał wczoraj sporo emocji, czyli skróty, ciąg dalszy.

Spis treści:
1. Skróty jednowyrazowe
2. Skróty wielowyrazowe

Zacznijmy może od tego, czy są jakieś skróty, które nie mają kropki, mimo że skrót ma na końcu inną literę niż skracane słowo. Są, na przykład niektóre skróty wojskowe. Natomiast nie znalazłam niczego, co zaczynałoby się i kończyłoby się na tę samą literę, co skrót i miałoby kropkę.
Przykłady: "rkm" (ręczny karabin maszynowy), "pm" (pistolet maszynowy)

Skróty utworzone z wielu wyrazów
Jeżeli słowa, z których został utworzony skrót, zaczynają się na spółgłoski, zazwyczaj kropkę stawiamy tylko na końcu skrótu.
Przykłady: "cdn." (ciąg dalszy nastąpi), "jw." (jak wyżej)
W nielicznych przypadkach kropkę stawia się po każdej literze, by odróżnić dwa skróty.
Przykład: "dn." (dnia) i "d.n." (dokończenie nastąpi)

Sprawa ma się zupełnie inaczej, jeżeli drugi lub następny wyraz, z którego jest utworzony skrót, zaczyna się na samogłoskę. Wtedy trzeba postawić kropkę po każdym skróconym wyrazie.
Przykłady: "c.o." (centralne ogrzewanie), "l.at." (liczba atomowa)

Skróty obcych nazw wielowyrazowych
Sprawa wygląda identycznie, jak w poprzednim przykładzie. Kropkę stawiamy po każdym wyrazie.
Przykłady: "a.c." (łac. anno currente, czyli w roku bieżącym), "l.c." (łac. loco citato, czyli w miejscu cytowanym)

Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu wpisów, zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia.

#uczsiezwykopem #polski #jezykpolski #gruparatowaniapoziomu
  • 18
  • Odpowiedz
Zaplusuj, aby otrzymać powiadomienie o moim wpisie następnego dnia! Nie plusuj, jeżeli jesteś już dopisany, chyba że mnie nie lubisz.
  • Odpowiedz
Przykłady: "rkm" (ręczny karabin maszynowy), "pm" (pistolet maszynowy)


@Meivels: a to nie są skrótowce czasem? Jest jakaś różnica skrót/skrótowiec?
  • Odpowiedz
@KrzLis SJP podaje, że to skróty. Skrótowiec to słowo powstałe ze skrócenia wyrazów, które funkcjonuje również w mowie, a skrót to po prostu skrócenie wyrazu. ;)
  • Odpowiedz