Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 29
Dawno nie piekłam chleba innego, niż żytni w foremce, a chleby piekę od ponad roku, nie kupuję pieczywa. Dziś padło na gar rzymski, pierwsza próba i nie ostatnia, bo wyszedł rewelacyjny! Mąka pszenna typ 650 "babuni" z biedronki, jeszcze nigdy na żadnej mące tak dobrze mi się nie pracowało, polecam! :)

PRZEPIS:

520 g mąki babuni typ 650 z biedronki, 300 g wody, 200 g zakwasu żytniego, 13 g soli. Mikser 8 minut na najwolniejszych obrotach. Autoliza 60 minut, następnie 3 składania co 45 minut. Formowanie i do koszyka na 1,5 h w lodówce. Piekłam w garnku rzymskim w temperaturze 230 stopni przez 20 minut, następnie kolejne 20 minut bez przykrywki w temperaturze 210 stopni

#pieczzwykopem #gotujzwykopem #chleb
Keep_Calm - Dawno nie piekłam chleba innego, niż żytni w foremce, a chleby piekę od p...

źródło: comment_JWI7NVPBUm5fX5iB1DnxofCyRmGEgZNz.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@lubiacy_beton: Dziękuję :) Można próbować! :) Tylko warunek to dobrze rozwinięta siatka glutenowa (dobrze wyrobione ciasto, żeby gluten je podniósł) i porządnie nagrzana blacha. To mowa o pszennych chlebach, lub z niewielkim dodatkiem mąki żytniej. Jeżeli z przewagą mąki żytniej, lub żytni 100% tylko w keksówce ;)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@lubiacy_beton: Jeżeli od 16 na kolację, czyli zakładam 19, 20, to ten bez szans, ponieważ robi się go ok. 6 h. Mogę podesłać Ci kilka przepisów zarówno na szybkie chleby tostowe, czy drożdżowe, jak i na najlepsze wg mnie chleby na zakwasie żytnie (ten najlepiej smakuje na drugi dzień) i pszenne.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Sadek712: Tanio. Kupuję praktycznie mąkę i jest to w zależności od rodzaju chleba jaki piekę - żytnia jest droższa od pszennej, kosztuje ok 4 zł za kilogram, ale mam z niej dwa chleby po 700 - 800 g. Do tego wiadomo, woda, plus prąd, czasem ziarna, suszone śliwki, czy żurawina, ale smak domowego chleba i świadomość, że nie ma tam syfu jest bezcenna. Plus ogromna satysfakcja :)
  • Odpowiedz