Wpis z mikrobloga

"Kościół powinien przypomnieć te wszystkie prawdy i zamknąć debatę na temat ewolucji. Zakazać kompromisów w rodzaju „ewolucji teistycznej”. Komu Pan Bóg przeszkadza niech sobie wierzy w nieudowodnioną teorię ewolucji, a reszta niech wierzy w równoczesne stworzenie wszystkiego, na początku, z niczego."

Prof. Maciej Giertych: "Simul, ab initio, utramque, de nihilo"

"Sam zawsze byłem zaangażowany w spór o ewolucję na poziomie naukowym. Unikałem odwołań do Pisma Świętego, uważając, że trzeba tę teorię naukową obalić nauką. Warto jednak wiedzieć, że jest też inne podejście. Poniższy tekst opieram na tekście Creation and Time autorstwa Dominique Tassota, Hugh Owena i Petera Wildersa i dyskusji internetowej wokół tego tekstu. Sądzą oni, że wyczerpał się czas zwalczania teorii ewolucji poprzez dowody naukowe. Jakiej by nie tknąć dyscypliny, bez trudu można udowodnić, że tezy ewolucjonistów są błędne – i nic to nie daje. Nadal trwa wiara w teorię ewolucji, wiara, a nie wiedza naukowa. Potrzebne jest inne podejście. Potrzeba, by Kościół katolicki ogłosił oficjalnie, że Pan Bóg stworzył wszystko równocześnie, na początku i z niczego (utramque, ab initio, simul, de nihilo). Niestety, Kościół w swoim obecnym nauczaniu pogodził się z tzw. ewolucjonizmem teistycznym, czyli, że była ewolucja, ale Pan Bóg nad nią czuwał. Kościół zaakceptował tezę o Wielkim Wybuchu miliardy lat temu i powolnym przekształcaniu się materii najpierw martwej, potem żywej, aż do czasów obecnych, i że ten proces przekształcania się nadal trwa, pod opieką boską. Tak się naucza dziś w seminariach."

#polska #giertych #teoriaewolucji #nauka #wiara #katolicyzm #stworzenieswiata #dogmat #dogmatyka #4konserwy
MagicPiano222 - "Kościół powinien przypomnieć te wszystkie prawdy i zamknąć debatę na...

źródło: comment_fY2xSdhnIP8X1eplwffXtMFtWx2e9a6z.jpg

Pobierz
  • 8
@MagicPiano222: Dobrze że ktoś stawia tę sprawę jasno. Ja też stałem po stronie teistycznego ewolucjonizmu, ale z pewnym oporem dałem się przekonać różnym autorytetom choćby T.Guzowi który krytykował sprzeczność TE w aspekcie filozoficznym i teraz już stoję po stronie stworzenia.
@rainkiller: moje? większość by była z wiary tj biblii, pism katolickich świętych jak Akwinata czy jak wspomniałem filozoficznych. Z nauki też by się znalazły ale to jest trudny temat, skomplikowany. Można powiedzieć tak - TE to jeden z czołowych tematów naukowych w którym stanowisko że "nie wiemy wszystkiego, mamy wiele luk, tu brakuje doświadczeń, tu dowodów ale nauka na tym polega że jest tak jak mówimy i w końcu znajdziemy" jest