Zainspirowany ostatnimi plebiscytami na najlepszą drużynę dziesięciolecia, najlepsze mecze dziesięciolecia itp. wpadłem na pomysł zrobienia krótkiej, subiektywnej listy najlepszych (najważniejszych) meczów Realu Madryt w latach 2010-2019. Tak więc zaczynamy.

1. Real Madryt - Atletico Madryt 4:1 (dogrywka). Finał LM 2013/2014.

W mojej ocenie najważniejszy mecz Realu ostatniego dziesięciolecia. Real czekał na ten finał 12 lat. Przez te 12 lat, był okres gdy zespół z Madrytu nie potrafił nawet przejść 1/8 LM (lata 2005-2010). Następnie, w "erze Mourinho", Real Madryt regularnie dochodził do półfinałów, jednak zawsze brakowało tego "czegoś" (czy to szczęścia w karnych, czy skupienia) aby dojść do finału tych rozgrywek. W sezonie 2013/2014 nowym trenerem Realu został Carlo Ancelotti, który doprowadził zespół do finału LM i stanął przed szansą wygrania La Decimal (10 Puchar Europy dla Realu Madryt).
Przeciwnikiem był lokalny rywal z Madrytu.
Spotkanie zaczęło się nie pomyśli Realu i po fatalnym będzie Ikera Casillasa, Atletico objęło prowadzenie. W dalszej części spotkania, Real próbował odrobić straty, jednak Atletico, znane z doskonałej gry defensywnej, skutecznie chroniło dostępu do swojej bramki. Po upływie 90 minut, wydawało mi się, że Real nie wygra tego spotkania. Sędzia doliczył jeszcze 5 minut i tak w 93 minucie zdarzyło się coś fenomenalnego (z perspektywy kibica Realu Madryt ;p). Rzut rożny, dośrodkowanie Modrica, główka Ramosa i gol na 1:1!!!! Pamiętam te emocje i moją radość po tym golu. Następnie dogrywka, w której Atletico opadło z sił, Real strzelił 3 bramki i wygrał upragniony, dziesiąty Puchar Europy.
Dla mnie był to najważniejszy i najbardziej emocjonujący mecz Realu ostatniego dziesięciolecia.

2. FC Barcelona - Real Madryt 0:1 (dogrywka). Finał Pucharu Króla 2010/2011.

Może nie był to mecz rangi finału LM, jednak niezwykle ważne zwycięstwo dla kibiców Realu Madryt. Po tym spotkaniu, kibice zespołu z Madrytu znowu mogli uwierzyć, że Real jest w stanie podjąć walkę z FC Barcelona. Aby zrozumieć kontekst tego spotkania, trzeba cofnąć się o kilka sezonów. W 2008 roku trenerem FC Barcelona zostaje Pep Guardiola. Młody trener, dokonuje małej przebudowy zespołu i od tej chwili FC Barcelona gra najlepszą piłkę w Europie. W sezonie 2008/2009, w lidze nie daję szans Realowi (słynne 2:6 w Madrycie). Zespół z Katalonii wygrywa również Puchar Króla oraz LM. Przed sezonem 2009/2010 do Realu Madryt wraca Florentino Perez i dokonuje rewolucji kadrowej. Za grube miliony euro kupuje min. Cristiano Ronaldo, Kake, Benzeme czy Xabiego Alonso. Jednak i to nie sprawiło, że Real był w stanie pokonać FC Barcelonę. W lidze zajął drugie miejsce (mimo 92 punktów!!!) a w LM znowu odpadł w 1/8. Do tego kompromitacja w Pucharze Króla (przegrana z trzecioligowym zespołem). Barcelona za to doszła aż do półfinału LM (przegrana po bardzo emocjonującym i kontrowersyjnym dwumeczu).
Przed kolejnym sezonem, Real zatrudnił znanego trenera, Jose Mourinho. Jednak nawet on nie był wstanie wygrać swojego pierwszego El Clasico. FC Barcelona rozbiła zespół z Madrytu 5:0. Całe szczęście, po tym meczu zachowano spokój i Portugalczyk mógł kontynuować swoją pracę w Madrycie. Real grał coraz lepiej, udało się przełamać barierę 1/8 LM i dojść do finału Pucharu Króla.
Mecz był niezwykle wyrównany. W dogrywce, po świetnym dośrodkowaniu Di Marii, Cristiano Ronaldo strzelił bramkę i dał zwycięstwo Realowi.
Tak jak napisałem wcześniej, może to nie był finał LM, może Real nie wygrał tego spotkania jakoś wysoko, jednak pierwszy raz od wielu spotkań Real zagrał świetny mecz z FC Barceloną i pokazał, że jest w stanie wygrywać z zespołem z Katalonii.

3. Juventus 1:4 Real Madryt. Finał LM 2016/2017

Świetny mecz w wykonaniu Realu i pierwsze obronienie tytułu LM w historii tych rozgrywek. Przed tym meczem miałem dosyć duże obawy. Juventus grał świetną piłkę w Europie. Bardzo dobry dwumecz z FC Barcelona, w wykonaniu zespołu z Turynu. Do tego Real w ostatnich latach miał ogromne problemy z wygraniem z Juventusem (przegrane dwumecze w 2003, 2005 i 2015 roku). Pierwsza połowa była bardzo wyrównana. Real dosyć szybko objął prowadzenie jednak w niedługim czasie Juventus wyrównał. Druga połowa to już dominacja Realu. Świetna gra i 3 bramki.

4. FC Bayern Monachium 0:4 Real Madryt. Półfinał LM 2013/2014.

Podobnie jak z Juventusem, tak i tutaj miałem. obawy co do tego meczu. Pierwsze spotkanie Real wygrał u siebie 1:0. Jednak Real zawsze miał problemy z wygrywaniem w Monachium. Do tego należy pamiętać fenomenalny sezon 2012/2013 w wykonaniu piłkarzy Bayernu a także to, że na ławce trenerskiej klubu z Bawarii siedział Pep Guardiola. Jednak Real zagrał świetne spotkanie. Szybko, pewnie, efektownie. Szczerze trudno mi powiedzieć, który zawodnik był najlepszy bo cały zespół grał świetnie. Naprawdę, jeden z najbardziej efektownych meczów Realu ostatniego dziesięciolecia. Zwycięstwo to, dało drogę do finału LM.

5. Real Madryt 3:1 Liverpool FC. Finał LM 2017/2018.

Jeden z najdziwniejszych finałów LM jaki widziałem. Real po świetnych 1,5 sezonach pod wodzą Zidane, w sezonie 2017/2018 znacznie obniżył loty. W Hiszpanii dosyć szybko przegrał rywalizację z FC Barcelona. W LM grał znacznie lepiej, jednak trzeba uczciwie przyznać, że zespół z Madrytu miał sporo szczęścia (chociażby ręka Marcelo w meczu z Bayernem, której sędzia nie widział i nie podyktował karnego). Liverpool za to czarował w Europie. Świetna, szybka gra, z fenomenalnym atakiem i niesamowitym Salahem jako liderem.
W pierwszej części meczu Liverpool stwarzał sobie lepsze sytuacje bramkowe. Jednak po starciu z Ramosem, Salah doznał kontuzji co było dosyć sporym ciosem dla Liverpoolu. Następnie Real strzelił chyba najbardziej kuriozalną bramkę w historii finałów LM. Bramkarz Liverpoolu podał piłkę do Benzemy i Francuz strzelił bramkę. Mimo tego ciosu Liverpool zdołał wyrównać. W 61 minucie meczu na boisko wszedł Bale. Należy tutaj zaznaczyć, że Walijczyk nie miał najlepszego sezonu. Częste kontuzje, a jak grał, to najczęściej przeciętnie. Jednak mimo tego, Zidane wpuścił Walijczyka z ławki rezerwowej i był to świetny ruch! Najpierw Bale strzelił fenomenalnego gola z przewrotki (jedna z najpiękniejszych bramek w historii finałów LM). Następnie wykonał próbę strzału z daleka. Mimo tego, że piłka szła prosto w bramkarza to bramkarz Liverpoolu znowu popełnił błąd i Real dzięki temu wygrywał 3:1. Mecz zakończył się tym wynikiem i Real Madryt mógł się cieszyć trzecim z rzędu triumfem w LM.
Był to też koniec dwóch epok. Pierwsza to koniec pierwszej epoki Zidane jako trenera, który zrezygnował z pracy po tym meczu (jak wiemy Francuz wrócił za jakiś czas do Realu). Przez te 1,5 roku Zidane wygrał 3 LM !!! oraz jedno Mistrzostwo Hiszpanii.
Druga to koniec epoki Cristiano Ronaldo, który po tym meczu odszedł do Juventusu. Portugalczyk był najlepszym zawodnikiem w historii Realu. Wygrał wszystko z tym klubem oraz strzelił 450 goli w 438 meczach.

Dobra trochę się rozpisałem ;p A jakie według Was były najlepsze/najważniejsze mecze Realu w ostatnim dziesięcioleciu?