Wpis z mikrobloga

@Piastan okej tylko to jest określenie w kontekście rozwiązania problemu lub przełamanie sytuacji a u nas kombinowanie używane jest np. w kontekście podatków, opłacania mandatów- bo wiadomo państwo to złodzieje (naród nie równa się państwo politycy), kombinować w pracy kombinator to ktoś usposobiony inteligentny cwany. Nie wiem mam rację?
@siwy92
@Piastan mają. Tinker będzie ok, choć to nie jest częste słowo. Bardziej też brzmi jak kombinator mechaniczny, cos jak złota rączka ale chciałeś bez wydźwięku negatywnego jeśli dobrze rozumiem? Dorzuciłbym "cunning" z lekko negatywnym zabarwieniem, coś jak odpowiednik cwaniaka. Choć będzie zależeć absolutnie od kontekstu czy będzie to negatywnie czy pozytywnie nacechowane słowo
@bogobojny_trans jako Polakowi który nigdy nie był za granicą i nie mam odniesienia innych doświadczeń niż polskie to trochę dziwne że słowo kombinować tak często używa się w języku polskim a za granicą jakby nie istnieje xD
@siwy92 widzisz, u nas sa slowa ktore używane sa w naszym grajdole z nasza kultura i na nasz użytek. Nie jestem Miodkiem czy Bralczykiem ale stawiam ze za PRL-u ludzie musieli sie wielu rzeczy nauczyc, w tym kombinowac i slowo sie upowszechnilo, dodano mu tez (znow zgaduje) wiele pobocznych drobnych znaczen (wyobraz sobie np. ze slowo zamek ma jeszcze kilka ;))
@siwy92 "wierzy" ;) ano, z pewnością widać odejście od kościoła. Był potrzebny w ciężkich czasach a teraz się relatywnie poprawiło. Może tylko na biednych wioskach się jeszcze je z jednej miski. Czy tani patriotyzm czy nie... trudno oceniać. Nie ma wzorców patriotyzmu bo kto. Sarmaci z szabelkami? Ludzie postpzr? Jedni nie pasują do realiów drudzy żyli w strachu, kombinatorstwie i donosicielstwie. Nie wszyscy, jasne. Trudno tylko przy tej zafałszowanej historii być czegoś
@bogobojny_trans nie wiem w jakim kierunku polska zmierza czy będzie drugą Koreą z pensją 8000 PLN miesięcznie jako średnia ale standardy życia w Polsce porównując do znajomych co pracowali w Holandii w agencjach pracy są po prostu słabe. Ja jem mielonkę a Włoch szynkę parmeńską Hiszpan chorizo