Wpis z mikrobloga

Wasza motywacja mnie pchnela by w koncu zajac sie modelarstwem to czas pokazac pierwszy model.

Jestem z niego umiarkowanie zadowolony, wiem co mi nie wyszlo, co bede wiedzial na przyszlosc.

Teraz garasc przemyslen i tego co mnie pokonalo.

- Paru elementow nie przykleilem wcale bo serialowy Rudy byl rozny w sumie, zapomnialem tez o dwoch detalach ale juz trudno.

- Zle spasowalem podwodzie z buda i musialem szpachlowac co zmusilo mnie to wyciecia takich malych lampek czy czegos podobnego na przodzie.

- Tu licze na wasza pomoc, mam lakiery bezbarwne akrylowe (mat i sat) vallejo. Problem mialem z nimi spory, strasznie duze byly drobinki tego lakieru. Jak chcialem zrobic tylko jedna warstwe satyny pod kalkomanie to wyszla drobna struktura z tego. Jak zrobilem wiecej to pojawily sie biale naloty i zlewki. Mat poszedl juz latwiej ale w dalszym ciagu z bliska widzialem ziarno po tym lakierze i lekki bialy nalot. Macie jakis patent na to (podgrzewanie puchy przed lakierowniem?) czy moze jest lepszy wybor.

- Strasznie #!$%@? kalkomanie, widac ta granice, myslalem, ze po lakierze to sie wtopi ale niestety dalej jest ostro widoczne.

- Washe, urwalem lufe karabinu patyczkiem kosmetycznym ( ͡° ʖ̯ ͡°), druga sprawa to musze kupic lepsze patyczki bo te szybko sie rozwarstwialy i zostawialy wlokna wszedzie.

To tyle, nastepny wpis bedzie z kolejnym modelem. Teraz juz jestem pewny, ze kupuje aerograf. Jezeli chcecie krytykowac albo radzic to bardzo prosze, bo to zawsze jakas lekcja.

#modelarstwo
Pobierz
źródło: comment_5B0juOutE8qx1sJfX2pIAynOxh8dhHDD.jpg
  • 22
@5684379: To co urwałeś to pewnie osłony wizjerów na włazie kierowcy ; D Bandaże na kołach są srebrne? Jeśli tak to na przyszłość pamiętaj, że były gumowe, więc czarny/ciemn szary, no chyba, że byłyby koła bez gumy wtedy wytarcia do gołej blachy.

Malowałeś szprejem tak? To pewnie dlatego, nie masz kontroli nad ciśnieniem i ilością podawanej farby. Na przyszłość polecam aerograf : D

Do precyzyjnego zmywania washa to jest bardzo dobre:
@ajakmyslisz: bandaze byly srebrne ale je przemalowalem na czarny, kola zostaly niedokladnie pokryte matem i sie blyszcza jeszcze z satyny xD.

Wlasnie aerograf to teraz moj must have, mozesz od razu doradzic co do lakierow akrylowych do aerografu. Ogladalem ostatnio dwa filmy z Arturem Walachowskim i on w odroznieniu od wszystkich lubi farby pactry a cena ich jest bardzo korzystna.

Co do zmywania washy to te mikro szczoteczki fajne, pewnie kupie
@5684379: O akrylach do aerografu nie mam pojęcia, maluję Mr Hobby/gunze, to farby celuozowe, śmierdzą ale pod aero są idealne.

Z tym sposobem na washa, jest taki problem że ubrudzisz i ściemnisz cały model ;d moim zdaniem lepiej później brud robić osobno i innymi kolorami, poczytaj o "biedronce" olejami : )

Jak planujesz aero to poczytaj o modulacji kolorów, mega ożywia to model :) W razie pytań wal śmiało :)

Aha,
@5684379: Moj znajomy poleca akryle do areo, do ktorych od razu jest caly asortyment (rozwadniacze, spowalniacze etc. etc.) i wiadomo, ze bedzie dzialal.

btw. plandeka z tylu wiezy ma slad po formie (_ )
@5684379: Do aerografu używam tych niby-akryli Tamiyi, do pędzla Vallejo - moim zdaniem optymalne zestawienie. Zwykłe akryle zapychały mi dyszę w aerografie (0.2mm) i robiły farfocle ( ͡° ʖ̯ ͡°) Ogólnie jeśli dopiero kompletujesz zestaw farb, polecam ograniczyć się do paru głównych farb i mieszać resztę samodzielnie, pozwoli oszczędzić miejsce na półce - ja niestety wpadłem na początku w zakupowy szał i mam teraz mnóstwo kolorów, których
Pobierz
źródło: comment_kW6iG3GaADVkJ1UMDhkX3RhRuT4Iye9s.jpg
@ajakmyslisz: Akurat tutaj chcialem ubrudzic caly model, przetestowac jak to wyjdzie. Modulacje kolorow juz kminilem i tez jest to jeden z powodow dla ktorych juz sie niecierpliwie z tym aerografem zeby juz sie pobawic tym. Niestety skladam w mieszkani (w salonie) jak reszta domownikow spi wiec chce isc w akryle bo nie smierdza. Musisz miec czlowieku zlote nerwy do tych gasiennic, moim najwiekszym wymaganiem przy wybieraniu nastepnego czolgu byly gumowe gasiennice.
@skejwen: Haha ok, sprawdze jak kupie aerograf.

@ajakmyslisz: Proste odcinki byly dlugie, a tak to na przemian ogniwa z zebami i bez na tych lukach na poczatku i koncu. Masz taki szablon wokol ktorego to kleisz zeby nadac im ksztalt, tylko te ogniwa tak nie dokonca chcialy w siebie wchodzic xD
@5684379: czasami trza doszlifować, generalnie pojedyncze ogniwa najlepiej złożyć, dać trochę kleju, poczekać aż zacznie wiązać i wtedy zakładać, tzn to jest dobry sposób na dużo pojedynczych ogniw i brak szablonu :)
@ajakmyslisz: Pewnie tak, tak tez staralem sie to poskladac, wyszlo srednio. Za to ciekawia mnie te twoje, ze sworzniami musza byc calkiem solidne.

Po tym M60A1 chce poskladac koparke komatsu dla kolegi, ciekawe jakie tam beda gasiennice
@5684379: Faktura odlewu na wieży 50% producent, 50% moje, spawy 100% moje, gdybyś chciał się pobawić w odlewy:
https://www.wykop.pl/wpis/45837701/te-chamskie-ruskie-odlewane-wieze-od-czolgow-to-ob/
A w filmiku spawy

Ptak to kalka + weathering farbami olejnymi, natomiast głównie robotę tam moim zdaniem robi płyn do kalek. Akurat MicroSol nie testowałem, ale numerem Uno jest dla mnie japoński mark softer (też kiedyś robiłem porównanie jakbyś chciał rzucić okiem: https://www.wykop.pl/wpis/36567941/johnnyblue159-anussatanus-jqnn-iwonly-rapepo-gutor/
@5684379: Fakt, że na budowę schodzi przez to więcej czasu, ale nie ma aż tak tragedii:) Spawy+odlew to tak dodatkowe dwa/trzy wieczory roboty, jak Cię kiedyś najdzie chęć, polecam spróbować!