Wpis z mikrobloga

Mireczki potrzebuje porady technicznej. Sytuacja jest związana z kamerami cctv (przez rejestrator) i brakiem publicznego IP.
Chciałbym mieć dostęp do obrazu z kamer zewsząd, nie tylko z sieci lokalnej. Mam do dyspozycji takie rzeczy jak: rasperry pi w sieci lokalnej (może być użyty do stworzenia vpn'a), zdalny serwer z publicznym IP (może jakos przekierować porty z sieci publicznej na lokalną?) no i same kamery w sieci lokalniej.

Pytanie jest takie, jak to najprościej zrobić, jak te klocki połączyć, tak żeby z każdego urządzenia z sieci publicznej mieć dostęp do obrazu z kamer. Póki co przerasta mnie ten temat i nie wiem za bardzo od czego zacząć. Może ktoś to już robił i może podpowiedzieć, podrzucić linki albo radę? #raspberrypi #vpn #kameryip
  • 10
@takecare: sprawdź ZeroTier, niestety jesli chcesz mieć płynną transmisję to wszelkie tunele i VPNy poprzez dodanie szyfrowania mocno obniżają jakość transmisji. Ale sam dostęp powinien być bezproblemowy.
@NashBridges: No ja myślałem, żeby to jakoś tak ugryźć.
Na serwerze zdalnym postawić server vpn
Z rasperry pi z sieci lokalnej wpiąć się do tej sieci vpn. Jakoś przekierować porty, żeby wystawić sobię po publicznym adresie to co jest dostępne w sieci lokalnej

@size póki co chciałbym to jakkolwiek uruchomić :)
@takecare: No to ZeroTier to właśnie taki VPN, tylko nie musisz mieć własnego serwera. Wszystko jest banalnie proste w konfiguracji, a dodawanie nowych maszynek to bajka.
@size: czyli jesli kamery bede mial w sieci lokalnej pod adresem np. 192.168.1.100 to po zainstalowaniu u siebie na kompie zeroTier i na jakims kompie w sieci lokalnej (lub na raspberry pi) będę miał też dostęp do kamer pod jakimś adrsem?
@takecare: tak, dokładnie. A jeśli masz np. publiczny serwer i na nim zainstalujesz klienta ZeroTier to możesz wystawić co chcesz publicznie, bo serwer będzie "widział" Twoje rPi jakby były w tej samej sieci.
@size: wlasnie o czyms takim myslalem, ale jeszcze musze rozkminic krok po kroku co mam zrobic, ale dzieki za polecenie, poczytam bo wydaje sie latwiejsze niz stawianie vpna od zera
@takecare: polecam, jest naprawdę prosty w obsłudze. Wiadomo, że własny VPN lepszy i bardziej zaufany, ale nie każdy ma własny ogólnodostępny serwer.