Wpis z mikrobloga

W wielu poradnikach dotyczących fotografii tych na Youtubie dla początkujących wszędzie się tylko powtarza te same prawdy na temat trójkąta ekspozycji i tego jak ustawienia tych parametrów wpływają na końcowy wynik czyli na to jak wyjdzie zdjęcie w aparacie. Natomiast często próżno szukać porad praktycznych dotyczących ustawiania konkretnych wartości. No to trochę poszukałem i znalazłem coś ciekawego na blogu jakiegoś fotografa:
http://www.fotografia-tajchman.eu/pomiar-naswietlenia/

Czyli tabele naświetlania i nomogramy. Nie wiem, pewnie ma to zastosowanie do fotografii na kliszy jak ktoś nie ma światłomierza i nikomu już dzisiaj nie potrzebne ale to co ja zauważyłem, to się mniej więcej sprawdza także w fotografii cyfrowej, testowałem to już nie raz na małpce Canon A510. Sunny 16 (przeliczając wartości dla maksymalnie domkniętej przysłony 8.0), Looney 11 też się sprawdza i nawet automatyka nie raz ustawiała mi wartości mniej więcej zgodne wg. nomogramu Lullacka czy też Sunny 16. Ciekaw jestem jak to wygląda w wielu lustrzankach i nowszych modelach aparatów kompaktowych, nie tylko Canona...

#fotografia #fotografiaanalogowa #canon
  • 5
@daro1: kiedyś mój teść co na analogach zjadł zęby (niech mu ziemia lekką będzie) wziął do ręki moją lustrzankę cyfrową, przestawił na tryb M i ustawił wszystko na czuja. Nie mylił sie ani trochę - zdjecia były idealnie naświetlone!
@daro1: o przepraszam bardzo, jak korzystam z analoga bez swiatlomierza i sam sobie ekspozycje przeliczam. Z tym ze tu trzeba brac poprawkę bo cyfre mozna smialo niedoswietlic, za to klisza lepiej jak bedzie przeswietlona bo z niedoswietlonej ciezko cos zrobic. Na 36 zdjec na filmie srednio 35 mam prawidłowo naswietlone wiec wynik niezły
@adam-photolive: Ale tutaj w tych tabelach i nomogramach są konkretne wartości czasu naświetlania, dla konkretnej wartości przysłony i konkretnego ISO dla konkretnych warunków oświetleniowych. Np. masz kliszę o ISO 200, ustawiasz przysłonę na f/16 i czas naświetlania na bazie tych tabel na 1/200s i niby co, to ma się nie sprawdzać? W aparacie cyfrowym mam f 8.0 i tak mogę maksymalnie domknąć, więc zgodnie z Sunny16 przy ISO 50 powinienem zastosować
@daro1: a jaki to problem, jak mi wychodzi z tabeli ze mam np dla danego iso czas 1/500 i f8 to zmniejszajac przysłonę do f/16 czyli o 1ev wydluzam czas o 1ev czyli do 1/250 a otwierajac przyslone do f5/6 czyli o 1ev skracam czas o 1ev czyli 1/1000. To podstawy podstaw trójkąta ekspozycji i nie potrzeba do tego zadnych tabelek. No chyba, ze ktos od zawsze uzywa w aparacie trybu
@daro1: poza tym wez jeszcze pod uwage, że wskazania światłomierza w analogu moga roznic sie od tych w cyfrze. Stare analogi z ttl mialy światłomierze selenowe i pomiar był przez soczewke np. w nowej cyfrze światło wpada takze z tyłu przez wizjer i moze dac błedny pomiar. Poza tym swiatlomierz mierzy wartosc swiatła odbitego (a srednio odbija sie kolo 20%) i do takiej wartosci jest kalibrowany. Robiac bardzo jasne obiekty pomiar