Wpis z mikrobloga

Cześć,
Mam pytanie, bo jestem właśnie po kontroli drogowej nieoznakowanym radiowozem.
Pomiar prędkości zaczął się, gdy minąłem nieoznakowany radiowóz jadąc lewym pasem około 90km/h, oni byli na prawym i wyjechali za mną. Mijałem jeszcze jeden samochód, który był na prawym pasie i zacząłem zwalniać. Gdy pomiar wynosił 65m ja zmieniłem pas na prawy, policjant został na lewym i tam dokonał pozostałe 35m pomiaru. Abstrahując od tego, czy policjant utrzymał równą odległość za mną, do czego mam wątpliwości, to czy 65m pomiaru w linii prostej, a kolejne 35m gdy zmieniam pas i na nim jadę, zmniejszając prędkość, jest prawidłowe?
Poza tym, czy prawidłowe jest stwierdzenie, że jeżeli nie przyjąłem mandatu, a policjant prawo jazdy zatrzymał, to dopóki nie będzie prawomocnej decyzji starosty o zatrzymaniu prawa jazdy, to wciąż mogę pojazd prowadzić?

#prawo #prawojazdy #mandat
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Bo to nie była droga na wiosce przy szkole tylko długa prosta prowadząca do lotniska na obrzeżach miasta.


A jakie ma znaczenie co to była za droga? Ograniczenie jakie jest każdy widzi, niezależnie od tego czy uważasz że można więcej, trzeba się go trzymać
  • Odpowiedz
  • 0
@robertx: Na jego pomiarze średnia wyszła 101.4km/h. Ja się z tym nie zgadzam, bo pilnuje się i 100 nie przekraczam. Tym bardziej, ze jak minąłem ten drugi samochód to już zwalniałem, bo się droga kończyła. I w tym momencie minęło dopiero 65m pomiaru. Reszta była nie w linii prostej i zastanawiam się czy to jest prawidłowe wykonanie pomiaru.
  • Odpowiedz
policjant prawo jazdy zatrzymał, to dopóki nie będzie prawomocnej decyzji starosty o zatrzymaniu prawa jazdy, to wciąż mogę pojazd prowadzić?


@karolll95: nie możesz. Stanowi to wykroczenie z art. 95 k.w. Po wydaniu decyzji przez starostę staje się to przestępstwem z art. 180a k.k.
  • Odpowiedz
  • 0
@Matthei: Okej, jak najbardziej się z Tobą zgadzam. I nie mam pretensji o mandat czy punkty, ale zwyczajnie nie pasuje mi wynik pomiaru z tego ich wideorejestratora, bo wydaje mi się ze jechałem wolniej. Chce ustalić czy pomiar został wykonany prawidłowo.
  • Odpowiedz
  • 0
@IgorK: Nie chce polegać na tym ze policjant się upiera ze to prawidłowy pomiar. Dlatego nie przyjąłem mandatu i wydawało mi się, ze dopóki sąd nie zadecyduje to nie ma prawomocnej decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy.
  • Odpowiedz
@karolll95: no to nie pisz takich rzeczy :P wg mnie czy z-----------s 101.4 czy 98.5 to dużego znaczenia nie ma. Umówmy się, to nie było przekroczenie o 10 czy 20 km/h. Nawet jeśli ich pomiar nie był do końca dokładny, to może lepiej ze ci zabrali? Prędzej czy później oddadzą a ty się zastanowisz nad swoim zachowaniem.
  • Odpowiedz
Ale ta decyzja zdaje się ze może zostać wydana dopiero po rozprawie sądowej?


@karolll95: nie musi. Wydanie decyzji odbywa się w postępowaniu administracyjnym, które jest niezależne od postępowania o wykroczenie.

Dlatego nie przyjąłem mandatu i wydawało mi się, ze dopóki sąd nie zadecyduje to nie ma prawomocnej decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy.


Decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy nie ma ale nie masz dokumentu, który jest wymagany do prowadzenia pojazdu -
  • Odpowiedz
@karolll95: Ja się z tym nie zgadzam, bo pilnuje się i 100 nie przekraczam
Panie wladzo! Ja przekraczam predkosc tylko o 49km/h max, bo pozniej jest utrata prawka!! No kufa lol xDDD. Trzeba bylo jechac 70kmh, to bys dostal mandat tylko. Teraz wierze, ze sobie odpoczniesz troche od jazdy, bo widze, ze masz pewien problem :D
  • Odpowiedz
@Matthei: Przykro mi, ale się z Tobą nie zgadzam. Duże znaczenie ma to, czy to było 98 czy 101.4. A największe znaczenie ma to, czy pomiar został wykonany prawidłowo, bo jeżeli tak, to nie mam z tym problemu. Zwyczajnie nie jestem przekonany że aż o tyle przekroczyłem prędkość.
  • Odpowiedz
@karolll95: no od technicznej strony ma znaczenie, masz rację, bo przez to ci właśnie zabrali prawko. Ale te 3 km/h więcej nie ujmuje ci wiele w kwestii tego, że zwyczajnie jechałeś dużo za dużo i jakby się coś stało to ta różnica wiele by nie zmieniła. Srogo przegiales i wg mnie nawet jeśli pomiar był mniej czy bardziej prawidłowy - na pewno 60 nie jechałeś
  • Odpowiedz
@IgorK: Okej, ale to oznacza, że dopóki tej decyzji nie ma, to grozi jedynie mandat za brak dokumentu, jeśli dobrze rozumiem.
Z tego co czytam, to policjant powinien prawo jazdy przekazać sądowi, a dopiero później może to zostać przekazane do starosty. Zgodnie z art. 137 ust. 1 pkt. 2 w zw. z art. 135 ust. 1 pkt. 2, w przypadku uzasadnionego podejrzenia wykroczenia drogowego Policjant ma obowiązek przekazać prawo jazdy
  • Odpowiedz
@karolll95: Dobrze, że nie przyjąłeś mandatu ale lepiej przygotuj mocne dowody do sądu i najlepiej świadków. Miał prawo zatrzymać PJ i DR. Bardzo zła wiadomość dla ciebie, że sądy bezgranicznie wierzą policji.
  • Odpowiedz