Wpis z mikrobloga

#networking #tplink #router #internet #wifi

wczoraj monter zamontował mi Netia Spot w mieszkaniu. Niestety mimo 100mb/s z kabla sieciowego, wifi działa w maksymalnej prędkości 50mb/s. Mam drugi router TP Link Archer C20, lecz nie potrafię go skonfigurować.

Czy ktoś ma router lub wie który będzie odpowiedni, aby po podłączeniu kabla ethernet wszystko działało po podstawowej konfiguracji oraz aby posiadał wsparcie częstotliwości 5GHz, w celu osiągnięcia prędkości internetu zbliżonej do jej maksymalnej.

Proszę o pomoc. (,)
  • 28
@urGOD: mozesz miec tylko 50 bo nie jest w stanie wynegocjowac wyzszej kategorii przy 2.4ghz przez np. duza liczbe sieci w poblizu albo po prostu #!$%@? sieciowke
mozesz sprobowac sprawdzic jaki kanal jest najmniej obciazony (i sasiadujace) i moze uda sie wynegocjowac lepsze polaczenie - w bloku czy kamienicy raczej zapomnij
I wtedy jak sie nie uda, to patrzec sie w strone 5ghz

A druga czesc - ten archer c20 powinien
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@urGOD: Netia Spot też ma 5ghz, jednak tak słabe że będzie działać tylko w obrębie jednego pokoju.
Najlepiej Netia spota przełącz w tryb bridge, i jak kolega wyżej pisał z tym ze odpowiednio musisz skonfigurować połączenie PPP na tym tp linku.
Netia spot to wyjątkowo upośledzone urządzenie, szczególnie jeżeli masz też telewizję od Netii, QoS jest na max ustawiony pod stv i wtedy proste gierki online mogą sprawić kłopot.
@alphon: @Norskee moge wywalić tego netiaspota, i uzywac TP linka. bedzie on wspierac 5ghz? to mowicie ze reset tp linka, podlaczenie kabla i powinna smigac? ewentualnie cos pozmieniac w 192.168.1.1? aktualnie jestem w pracy to nie jestem w stanie sprawdzic. @Norskee:
@urGOD: nie możesz go wywalić, bo jest inna wtyczka WAN. Możesz go przełączyć w tryb bridge. Tzn teoretycznie możesz, bo nie wiem czy na to pozwalają, szczególnie jak jest tv
a jesli tak nie da rady, to w jakis sposob da sie to ominac, zeby ten netiaspot nie byl glownym? kupno innego sprzetu alob cos?
jak zrobilem lan-lan to wtedy tplink nie dziala w trybie routera, a jak dalem zeby bylo access pointem, to bralo predkosc 50 a nie 100 mb/s
@urGOD: ja bym zrobil to tak, ze bym w archerze przerobil to na lan-lan. W opcjach pewnie jest funkcja przelaczenia portu wan na lan zeby nie musiec ladowac w lanowy
dhcp wylaczone i wtedy masz access pointa normalnie i w netiaspocie wylaczasz w ogole wifi
wtedy nie powinno byc problemow z TV, ale najlepiej jakby sie wypowiedzial ktos kto ma tv w zestawie bo trudno powiedziec na ile mozna sobie pozwolic
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@urGOD @Norskee dokładnie o to chodzi, aby NS był przezroczysty. A TP-Link sobie dalej wszystko ogarniał.
Tylko uważaj jeżeli masz tv od Netii, to jak NS będzie tylko przesyłał sygnał to nie będziesz miał epg na kanałach, tzn informacji o nich.
Oraz jak zmienisz ramowke to się nie zaktualizuje.
NS ma zaszyte funkcje które to ogarniają
@urGOD: Nawet na kablu uwala Ci trochę transferu, bo porty w netiaspocie są fast ethernet czyli do 100 Mb/s, gdzie realnie jest tyle co masz czyli około ~95 Mb/s. Do pakietu 100 Mb/s to powinni oferować coś z portem gigabitowym już, ale pewnie zalega im dużo tego szrotu i rozdają go nadal. Sprawdź jaką masz prędkość synchronizacji łącza na wifi 5 GHz, będziemy myśleć w czym problem. Na jakim sprzęcie to
@przemyslaw-dec: Nie musi byc rowno 100 tylko cos okolo 90 a nie 50. Testowalem to tak:

podlaczylem netia spot do internetu. potem kablem kompa do netiaspot i predkosc 95mb/s a na wifi 50.

nastepnie odlaczylem netia spot od internetu i podlaczylem tp linka.

potem kompa podlaczylem pod tplinka i predkosc 50mb/s a na wifi 2.4ghz 50mb/s oraz 5ghz 50mb/s.

sprawdzalem na laptopie macbook oraz telefon, ktory osbsluguje 5ghz
@urGOD: Nie odpowiedziałeś na poprzednie pytania. Czy korzystasz z telewizji z Netii, czy masz tylko internet ? Jeżeli tylko internet, to dlaczego chcesz mieć koniecznie tego Netia Spota, a nie samego TP-LINKa ? Nie potrafisz skonfigurować tego TP-LINKa tak aby działał bez netia spota, czy inna przyczyna ?
@przemyslaw-dec: Nie chce netia spota i nie chce telewizji. Chce tylko tp linka i internet wifi 5ghz ~90-100 mb/s. Juz skonfigurowalem TP linka i dziala tylko predkosc nie taka jak na netiaspocie