Wpis z mikrobloga

#ekonomia #finanse #500plus
Chciałem sprawdzić o ile wartość nabywcza tego całego 500+ zmniejszyła się od czasu wprowadzenia tego (01.04.2016.) Ludzie zauważają obniżenie wartości, ale okazuje się, że inflacja nie przekroczyła od tamtej pory do października br. nawet 3%.
Wątpię, żeby zmiana o niecałe 3% była tak odczuwalna. O co chodzi? Czy na wskaźnik inflacji nie wpływają tak mocno ceny produktów spożywczych, higienicznych, ubrań i nośników energii, bo jest to równoważone czymś innym? Wątpię też, żeby ludzie sobie ten spadek wartości 500 zł wymyślili, skoro na bieżąco je wydają i mają porównanie.
EDYCJA
Wykres PPI również niewiele powinien zmieniać: https://stooq.pl/q/?s=ppiypl.m&c=3y&t=l&a=lg&b=0
Pobierz KawaJimmiego - #ekonomia #finanse #500plus 
Chciałem sprawdzić o ile wartość nabywcz...
źródło: comment_AIiJqw4ixMpWkmU15srHztpRISyqalVb.jpg
  • 7
@KawaJimmiego to znaczy, że inflacja jest, jak wiele rzeczy w tym kraju z g... i tektury, liczona tak (dobór koszyka inflacyjnego) aby za bardzo nie psuła obrazu rzeczywistości. Podobnie zresztą jak średnia płaca jest liczona tylko od przedsiębiorstw powyżej 9 zatrudnionych. Bo gdyby liczyć od wszystkich to zamiast 4850 brutto (2q19) wyszło by może 3500...
@KawaJimmiego: Inflacja oficjalna to jedno, koszyk inflacyjny jest dosyć ograniczony i zachodzą w nim ciągłe zmiany. Inflacja realna to 2 sprawa, myślę że w zależności od stylu życia i potrzeb to każdy ma swój "poziom inflacji". Ktoś kupuje całe życie chocoszoki które podrożały, a inny owsiankę która potaniała. Osobiście uważam, że kwik zaczyna się podnosić bo 500+ to po prostu za mało dla ludzi. Patrze na to ze strony instytucji finansowej,