Wpis z mikrobloga

@ChamskoCytuje: „Premierini” ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ktoś mi wytłumaczy po co te końcówki ? Żałosne wymysły, od „pilot” będzie „pilotka”, „kierowca” na „kierowczynia”, „weterynarz” na „weterynarzerka” ? XD
  • Odpowiedz
@Tajgeree17: premier - premierka (nauczyciel - nauczycielka)
pilot - pilotka
kierowca - kierowczyni (jak sprzedawca - sprzedawczyni, ale niektórzy starsi mówią "sprzedawczynia" więc może by przeszło)
weterynarz - weterynarka (pielęgniarz - pielęgniarka)

Jeśli się nie zna tych zasad, można przywołać jakieś znane słowo o podobnej budowie gramatycznej. Wielu ludzi z powodzeniem z tego korzysta przy deklinacji nazwisk. Nie wiem jakimi kryteriami ty to odmieniałeś
  • Odpowiedz
@bodziodestruktor: nie, posłanka jest poprawnie przecież. A o nią też kilka lat temu były batalie że jak to brzmi hurr durr. Tak samo na krawcową mówię krawcowa a nie krawczyni (krawcowa to powinna być żona krawca) bo jest to już przyjęte słowo. Jeśli premiera się przyjmie to będę tak mówić
  • Odpowiedz
@MPXD: Ale jak sama widzisz w uzasadnieniu - jest poprawna nie dlatego, że tak powinno się mówić, tylko, że przyjęło się mówić w ten, a nie inny sposób. Skoro ktoś chce sztucznie przyjmować coś, co niby jest poprawne, ale nieprzyjęte, niech robi to konsekwentnie w każdym przypadku.

A idąc dalej tym tokiem myślenia - wpiszmy do słownika "wsiąść" oraz "włanczam", przecież to też się "przyjmuje" mimo, że jest niepoprawne.
  • Odpowiedz
@Sweet_acc_pr0sa: ja jestem team "premierka" zobaczymy jak będzie, to premiery też nie jestem przekonana, chociaż Pani Premiera może będzie ok.

Posłanka też jeszcze 10 lat temu "było haha ale gupie, niepoważne, nie do rangi stanowiska" a teraz to norma. Przecież też nie mówisz pani pielęgniarz, pani dziennikarz pani sprzątacz itp... po to w języku polskim się wszystko przez wszystko odmienia aby mówić poprawnie i dbać o język w jego wyjątkowości
  • Odpowiedz
@bodziodestruktor: żeby być uczciwym musisz pamiętać że żeńskie formy się naturalnie przyjmowały i były w powrzchnym użytku np. w 20 leciu międzywojennym. Nawet wcześniej, mogę poszukać tych zdjęć ze starych słowników ale sam powpisujesz i ci wszystko wyskoczy, nie chce mi się szczerze mówiąc. To późniejsze wydarzenia zahamowały sztucznie ten ruch, starsze polskie podręczniki są zgodne. Jak widzisz w starych treściach modlitw też są te obśmiewane na prawo i lewo
  • Odpowiedz