Wpis z mikrobloga

Hej mirki z #programowanie
Jutro mam być na spotkaniu z kandydatem na nowego Scrum Mastera do mojego zespołu. To będzie "mój pierwszy raz" z tego typu kandydatem. Ta osoba już przeszła etap kwalifikacji technicznych/umiejętności. U nas ma być na sprawdzeniu czy pasuje do zespołu.
O co można SPYTAĆ takiego kandydata? Jakie tematy poruszyć?
#kiciochpyta i trochę #scrum #agile #informatyka
  • 23
  • Odpowiedz
U nas ma być na sprawdzeniu czy pasuje do zespołu.


@Poldek0000: wrzucaj na głęboką wodę: np. niech poprowadzi Daily, a po tych 15 minutach niech sam zespół oceni, czy chce z nim współpracować ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@secret_passenger niestety to niemożliwe raczej. W rozmowie bedzie też brały osoby online.(kandydat będzie osobiście).
Koleś musi nas przekonać że w ogóle potrzebujemy SM. Może lepiej wydać budżet na drugiego QA...
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Poldek0000: ja bym brał SM, bo często widzę że zespoły działają na zasadzie "panie, taki zapieprz że nie ma czasu taczki załadować".

ogólnie pracować trzeba sprytnie, a nie ciężko - no ale to moje osobiste zdanie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Poldek0000: dla mniej to trochę dziwne, to tak jak "lotny bramkarz" w meczach na podwórku - bo nikt nie lubił być bramkarzem.

i tak to widzę u Was. myślę że SM z prawdziwego zdarzenia, człowiek z wiedzą, doświadczeniem, pomysłami i chęciami uczenia się jak pracujecie (ale też zainteresowaniem samymi procesami / metodykami) to zupełnie inna jakość

(nie, nie jestem SM, sam kiedyś nie do końca ceniłem ich pracę)
  • Odpowiedz
@Poldek0000: tak czasami bywa - na jednego dobrego SM /PM przypada, jak we wszystkim, pewna ilość złych. Często widziałem problem jaki opisujesz w zespołach, zrażenie po błędach popełnianych przez byłego SM - np daily na 25 osób na 45 minut itp.

Dawno nie rekrutowałem SM, ale o co pytałem min. to:
1. Jego background (jeśli był PMem, Testerem lub Devem i przeszedł na SM) - w takim wypadku dlaczego i jakie
  • Odpowiedz
wrzucaj na głęboką wodę: np. niech poprowadzi Daily


@ppawel: Ale SM nie prowadzi daily ( ͡° ʖ̯ ͡°) właściwie to nawet może go tam nie być ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Poldek0000: co mogę jeszcze sugerować, to bycie otwartym na zmiany i propozycje.

Przyzwoity SM/PM zapewne będzie Was obserwowal i zacznie dawac rekomendacje - dobrze jest być otwartym na nie, można ofc przeanalizować merytorycznie jaka wartośc moga wniesc. Najlepsi czasami steruja tak, że to z zespołu ich propozycje zmian wychodzą.
Natomiast najgorsze co może zrobić firma to zatrudac gościa do poprawy/zmiany procesu i totalnie być zamkniętym na propozycje zmian, nawet najbardziej oczywiste
  • Odpowiedz
@Poldek0000 "Koleś musi nas przekonać że w ogóle potrzebujemy" xD
Jeśli macie scruma to jest wam potrzebny. Teoretycznie Scrum Master może być członkiem development teamu, ale to nie jest zalecane
  • Odpowiedz