Wpis z mikrobloga

@Xtreme2007: od wybuchu gazu ginie kilka osób raz na kilka lat. od węgla i zanieczyszczeń które powoduje ginie rocznie 50k ludzi, kolejne setki tysięcy chorują (przeziębienia, astma, serce, płuca, zawały, rak). koszty społeczne i gospodarcze pewnie nie do oszacowania. tak, wiem. myśląc jednostkowo to "wungel bezpieczny, bo nie wybuchnie", ale przeskalowanie tego na sąsiadów, gminę, województwo, kraj problem wygląda zupełnie inaczej. poza tym od kotłów węglowych (kopciuchów i kóz) są też
@maraswrona: Na jakiej podstawie wyliczyli dokładnie te 50 tys ludzi? Czemu nie 150tys? Albo milion rocznie?

Pewnie sporo osób ginie przez smog, ale bez przesady. Jakby tyle osób ginęło to już by chyba nas nie było /za komuny smog był 10x większy, proszę poprzeglądać stare zdjęcia np z Krakowa, wtedy paliło się tylko kopciuchami i wszystkim co było pod ręką/
@Xtreme2007: źle się wyraziłem. chodzi o tzw "przedwczesne zgony", i jest tego ok 45k rocznie w Polsce. nie wiem jak to liczą, nie jestem statystykiem. widocznie są jakieś sposoby - ale efekt jest taki że z szacunków wynika że gdyby nie smog, to te 45k osób w danyn roku by żyło, bo np nie dostaliby zawału, bo nie pogarszałaby się ich choroba układu oddechowego w takim tempie jak się pogarsza itd.
@Xtreme2007: Nie wiem ile w Szczyrku kosztuje węgiel, ale na północy Mazowsza przy cenie 900 zł/tonę po przejściu z starego kotła na lpg koszty ogrzewania się nie zmieniły, za to koszta eksploatacji aut znacznie spadły ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ogólnie wszystko jest uzależnione od sprawności obecnej instalacji. W przedstawionym przeze mnie przypadku modernizacja przyniosła znaczny wzrost sprawności, a zarazem wzrost kosztów jednostkowym za MJ energii został rekompensowany.
Na jakiej podstawie wyliczyli dokładnie te 50 tys ludzi?


@Xtreme2007: statystyka, porównujesz ilość zgonów w zależności do zanieczyszczenia powietrza i wychodzi ci, że im większe zanieczyszczenie tym większa ilość zgonów. Mogą to być samobójstwa, mogą to być wypadki samochodowe - nie ważne, po prostu zgonów przybywa wraz z zanieczyszczeniem powietrza.