Wpis z mikrobloga

Hej, na jakim ustawieniu młynka xeoleo mielicie kawę pod aeropress? na pierwszy raz ustawiłem na 4 stopień i mieliłem 5 minut haha, teraz wiem że muszę grubiej, ale nie wiem jaka optymalna grubość powinna być :)

#kawa #xeoleo #aeropress
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Wierzbek zdecydowanie za drobno. Pod kolbę miele na 8-9 kliknięciu.
Aeropress to kwestia indywidualna, celował bym między 17 a 24 klik.
Drip około 21 kliknięć
  • Odpowiedz
@Kudlaty3: ok zmieliłem tak jak pisałeś, na 19 obrotów i kawa wygląda zupełnie inaczej, a do tego czasu z kilku minut zszedł na 30 sekund :D kawa mniej kwaśna w smaku i klarowniesza. Czy tak powinno być :)?
  • Odpowiedz
@Wierzbek tak powinno być :) najważniejsze że czujesz zmianę i oby Ci smakowało. A co do tego jak powinna się zmienić kawa przy innym mieleniu zależy od samych ziaren, temperatury wody i czasu parzenia. Eksperymentuj, parz i pij :)
  • Odpowiedz
@Kudlaty3
Cześć, pozwólcie, że przyłącze się do dyskusji. Również zakupiłem młynek Xeoleo 50mm i mam wątpliwości.
Sposób parzenia przeze mnie kawy to metody alternatywne (FrenchPress i AeroPress).
Czy poprzez ilość klików rozumie się ilość obrotów korbką czy stopień na skali? Stopni na skali jest 11.

Jeśli wyspie 25g kawy do młynka to i tak muszę zmielić do momentu aż przestanę czuć opór na żarnach bo znaczna część kawy zostanie niezmielona (zostaną
  • Odpowiedz
Na Xeoleo 50mm zakres dla alternatyw to koło 15-24 kliki od skręconych żaren. I nie ma reguły, że do aeropressu koniecznie musi być grubiej niż do przelewu - dużo zależy od ziaren i od techniki parzenia. Jasno palone ziarna można drobniej zmielić żeby zwiększyć ekstrakcję - te ciemniej palone ekstrahują łatwiej, więc warto zmielić ciut grubiej. Ale to tylko punkt wyjściowy, trzeba ustawić każdą kawę osobno :)
  • Odpowiedz
e tam łopata,

kupiłem młynek Xeoleo 50 mm. Kawę głównie piję z kawiarki, na ile polecacie na początek klików ją mielić?
i na ile do parzenia tradycyjnie?
  • Odpowiedz