Wpis z mikrobloga

W wielu miejscach nadal dołożenie większej ilości latarni jest uważane za dodatkowe punkty do prestiżu. Wsie, w których wyłączają latarnie o północy, czują się gorsze od tych, w których świecą się całą noc. Do tego dochodzi coraz popularniejsze podświetlanie budynków, często przeprowadzane w zły sposób. Znam wioseczkę, w której potężne reflektory tak oświetlają mały kościółek, że 1/4 snopa idzie na budynek a reszta oślepia przechodniów lub świeci w niebo.
  • Odpowiedz
@Dumpster: Kolega ma firmę co stawia słupy z oświetleiem i niezly biznes trzepie. Oświetlenie u mnie jest już w parkach, działkach, lasach, polanach pustych...Biorą dopłaty unijne, on wycenia to z 5 x więcej, potem się dzielą pod stołem, a jakiś #!$%@? grubas z miasta sie reklamuje potem na plakacie że zbudował ścieżkę, lampy, meliroację. Oczywiscie nikomu to niepotrzebne...ale teraz wszystko musi być oświetlone, ogrodzone,..Pamiętajcie biedaki poslkie, naajwiększy hajs robi się w
  • Odpowiedz
@namrab: zdradzę Ci sekret, sama obecność człowieka i jego przemyslu ma wpływ na środowisko większe niż "zanieczyszczenie" światłem. Samo to że siedzisz sobie przed komputerem, jeździsz samochodem czy budujesz dom ma wpływ na środowisko. Po prostu trzeba się z tym pogodzić. Każde zmiany w tym zakresie będa związane ze zmniejszeniem komfortu życia czlowieka który zawsze będzie dążył do jego zwiększenia.
  • Odpowiedz
@ni0bi: Nie musisz mi zdradzać tego sekretu, ja to wiem :-) pytałeś o negatywne efekty LP, więc podrzuciłem Ci wyczerpujący artykuł na ten temat.
  • Odpowiedz