Wpis z mikrobloga

Magnetyczne blokady drzwi to standard, który można często spotkać np. w biurach. Dzięki temu do pokoju mogą wejść tylko uprawnione osoby. Autor projektu postanowił zainstalować podobny system w swoim domowym biurze. Wykorzystał w tym celu m.in. popularne ESP8266.
Więcej ( ) Blokada drzwi DIY, którą wyłączysz pukaniem

#forbot #elektronika #technologia #majsterkowanie #arduino #ciekawostki
Forbot - Magnetyczne blokady drzwi to standard, który można często spotkać np. w biur...

źródło: comment_6dF2pRO503zc5h6P0wM26LHDOh2XL202.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
@Forbot: poprawcie mnie, jeśli niedokładnie zrozumiałem, ale dobrze mi się wydaje, że autor puszcza tutaj prąd na elektromagnes ot tak po prostu, na pałę, na zasadzie, że ma być zamknięte => trzymamy elektromagnes pod prądem? Trochę to mało ekonomiczne, bo oznacza, że do utrzymania drzwi w stanie zamkniętym musimy w sposób ciągły zużywać sporą moc, nawet ten elektromagnesik widoczny na filmie, a który pewnie można pokonać mocniejszym szarpnięciem za klamkę, kilka
  • Odpowiedz
trzymamy elektromagnes pod prądem? Trochę to mało ekonomiczne, bo oznacza, że do utrzymania drzwi w stanie zamkniętym musimy w sposób ciągły zużywać sporą moc


@Jarek_P: może i mało ekonomiczne, ale wymagane przepisami - w razie zagrożenia musi być możliwość ewakuacji.

Dodałbym tam coś, cokolwiek, co byłoby w stanie kontrolować fakt, że za drzwi nikt nie szarpie, być może nawet samo monitorowanie prądu na elektromagnesie by wystarczyło. Ten prąd mógłby być taki
  • Odpowiedz
może i mało ekonomiczne, ale wymagane przepisami - w razie zagrożenia musi być możliwość ewakuacji.


@zetisdead: a co za problem? Przecież rozwiązanie proponowane przeze mnie sprowadzi się do dokładnie tego samego: odcięcie zasilania oznacza zdjęcie blokady.
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Po odcieciu zasilania potrzebujesz ze 3 sekundy zanim elektromagnes zacznie dzialac z pelna moca. Podtrzymywanie zasilania, jest najprostszym rozwiazaniem.
  • Odpowiedz
@sh2dov: jeśli taki elektromagnes pobiera faktycznie 4W mocy, to w ogóle nie ma o czym mówić (pisząc tamten wywód spodziewałem się raczej kilkudziesięciu), ale co do odcięcia zasilania to sytuacja jest odwrotna: w razie pożaru zasilanie jest odcinane i wtedy wszystkie blokowane drzwi mają być otwieralne. Brak zasilania = brak działania elektromagnesu i to akurat dzieje się bezproblemowo niezależnie od konstrukcji, nawet gdyby to zbudować wg mojego pomysłu.
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Tak to dziala wszystko. Zasilanie to 12-24vdc wszystko jest podlaczone do centralki alarmowej n/c w duzym uproszczeniu i sytuacji testow/pozaru wszystkie zabezpieczenia zostaja wylaczone. Nikt nie mowi, ze nie mozesz ulepszac tych rozwiazan.
  • Odpowiedz