Wpis z mikrobloga

@samuraj24: Akurat europejskie chłopki rzadko były wydawane za mąż w wieku kilkunastu lat, wbrew pozorom chłopi bardzo mocno kalkulowali swoje zasoby i w cięższych czasach nie zawierali związków małżeńskich, które siłą rzeczy prowadziły do posiadania dzieci. Średni wiek zamążpójścia to około 20-25 lat, zależnie od czasów. To tak na marginesie, bo warto walczyć z tym szkodliwym mitem :).
@wjtk123:

To tak na marginesie, bo warto walczyć z tym szkodliwym mitem :).

Nie wiem jak było w całej Europie (zgaduję, że tak samo), ale u nas chłopstwo mnożyło się tak jak w tym rzekomo micie z którym chcesz walczyć. 15-20 lat to najczęstszy wiek zamążpójścia i wydania na świat pierwszych dzieci, z których większość umierała, szczególnie chłopcy. Po 20 samotne kobiety to była pogardzana garstka. Sami chłopi, rzeczywiście kalkulowali, co
@Ragnarokk: Bardziej szczegółowe opracowanie czytałem kiedyś w jakiejś książce którą trzymałem w rękach w empiku, dotyczyło średniowiecza i renesansu - ale tytułu niestety nie pamiętam :(. Od tamtego czasu szukałem jednak różnych źródeł w internecie i prawie każde potwierdza te tezy. Na przykład tutaj Strona 143, polskie księgi parafialne z XVIII w. z wybranych powiatów średni wiek zamążpójścia kobiety określają na 20 lat. Albo tutaj jest zbiór ciekawych danych (ze źródłami)
@wjtk123: Wydawanie 12 latek u chłopstwa się nie zdarzało i na ile wiem, to rzeczywiście Kościół to ucywilizował, ale dość późno. Pisałem wcześniej o XIX wieku. Opisałem osobno kobiety jako 15-20, a tam wskazano 18-20. Jakaś kolosalna różnica? Nie? Jeszcze może zawężę co mam w głowie - o chłopach z małopolskiego i terenów górskich.
@wjtk123: Mógłbyś podać źródło, gdyż nieco nie pasuje mi to do posiadanej przeze mnie wiedzy i mam wrażenie iż ten średni wiek zamążpójścia jest mocno zawyżony. O ile dobrze wiem faktycznie to nie tak że każda 13 latka po pierwszym okresie była przerabiana na klacz rozpłodową, ale 20 lat to spora przesada.