Wpis z mikrobloga

Mirki takie jedno pytanie. Rozebrałem starą dyskietkę 1,44MB bo z tego co udało mi się skumać na podstawie tutoriali a potem testując w realu ta folia na której jest nośnik blokuje światło widzialne a przepuszcza podczerwień i że można tak zrealizować prymitywny filtr podczerwieni. Testowałem to na diodzie z pilota, Canon Powershot A510, matryca CCD, błysk diody przez ten prymitywny filtr z tej folii (dla ścisłości nałożyłem dwa kawałki folii nośnika na siebie tak żeby było podwójnie) jest widoczny ale słabo. W załączniku zdjęcie świecącej lampki nocnej, ISO 400, przysłona 3.5, czas naświetlania 6 sekund, ostrość ustawiłem ręcznie na nieskończoność. I tu pytanie jest takie, czy tą fotografię w ogóle można uznać za fotografię w podczerwieni, czy to tylko ten prymitywny filtr de facto przepuszcza w jakimś stopniu światło widzialne czerwone (zauważyłem że jednak przepuszcza) i robi tak naprawdę jako filtr szary ale działając na określone tylko widmo w większym albo mniejszym stopniu? Tak w ogóle to tego typu starymi aparatami z matrycami CCD można robić zdjęcia IR czy też mają wbudowane filtry blokujące IR które trzeba by usunąć? Pytam bo nie wiem czy jest sens wywalać kasę na filtry IR które kosztują najbidniej 50 zł.

#fotografia #canon
Pobierz daro1 - Mirki takie jedno pytanie. Rozebrałem starą dyskietkę 1,44MB bo z tego co uda...
źródło: comment_WRK7FjcahW5d9YEWJtB8zDRIemoHB17Z.jpg
  • 2
@daro1: @m_bielawski: konwersja Nikona D70 czy D80 przy tym z linku jest trywialna. Nie robiłem ale rozbierałem te aparaty. Naprawdę prościej niż z kompaktem. Choć na pewno lepiej przerobić coś z LV, tak aby mieć działający (choć powolny) autofocus.