Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Jakie znacie dobre sposoby na naukę języka obcego?
Uczyłem się 5 lat rosyjskiego w szkole ale przez to, że nigdzie go nie używałem to prawie wszystko zapomniałem. Teraz chciałbym sobie wszystko poprzypominać i nauczyć się więcej.
Mam jakąś apkę na telefon ale to nie jest tak efektywny sposób jak nauka w szkole.
Myślę nad zakupem jakiegoś podręcznika gdzie jest wszystko i z niego sobie robić zadania i się uczyć.
#nauka #jezykiobce #szkola #edukacja #samoksztalcenie #rosja #rosyjski
  • 10
@keleris_: ja #!$%@?łem ruski głównie komputerowo swojego czasu. Profesor Borys. do tego pojedyncze lekcje na żywo z nauczycielką. pół roku - rok i szło mi zajebiście, ale miałem wtedy dużo czasu i zapału.

a ostatecznie historia skończyła się jak Twoja: przestałem używać
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Bellie: pracuje nieraz na zmianie z Ukrainką i mógłbym teraz z nią ćwiczyć ale mam tak, że całkiem nie wiem jak coś powiedzieć, najpierw bym musiał się pouczyć samemu.
@pansiano: ogólnie w szkole byłem jednym z najlepszych. Teraz nie chce mi się chodzić gdzieś do szkoły na lekcje. Chciałbym sam w domu sobie uczyć się i ćwiczyć jakoś
@keleris_: ja jak bym wracał do nauki to bym pewnie od nowa budował słownictwo w Borysie, a ewentualne braki gramatyczne nadrabiał w Supermemo, oni mają fajne kompletne kursy do wielu języków

a skoro już kiedyś byłeś biegły, to gramatyka powinna być pikuś
@keleris_:

Jakie znacie dobre sposoby na naukę języka obcego? ... najpierw bym musiał się pouczyć samemu


Tak. Zakup dobrych słuchawek i słuchanie za ich pomocą dobrych jakościowo (dźwięk) materiałów: filmy, Youtube, podcasty, full cast drama, itd, itp. Stosowałem wszystkie znane sposoby nauki. Efekty były, ale była to nauka. Pewnego dnia w domu był hałas i żeby zobaczyć kolejny odcinek Eastendersów założyłem dobrej jakości słuchawki z dobrym wyciszeniem, których używałem do słuchania
@keleris_: Moja metoda: tylko słucham - jeżeli jakieś słowo, zwrot, zaczynają się powtarzać (więc warto wiedzieć, co znaczą), to zwykle już wiem, co znaczą, bo się domyśliłem, a jeżeli wciąż nie wiem, sprawdzam w słowniku. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samo słuchanie łączyć z innymi formami nauki.

Zapomniałem napisać we wcześniejszym wpisie, że na początku należy słuchać tego, co dobrze znamy. Przy języku rosyjskim zacząłem od Orwella 1984.

I powtórzę