Wpis z mikrobloga

Dobra jako, że strony typu najlepsze konto, ewidentnie są mocno wybiórcze postanowiłem zebrać do kupy obecną ofertę domów maklerskich. W zestawieniu zawarte są tylko domy maklerskie oferujące dostęp do rynku polskiego i zagranicznego (to było dla mnie główne kryterium wyboru). Kolejność alfabetyczna. Wszystkie prowizje dotyczą tylko akcji, a nie pochodnych instrumentów. Próg wejścia oznaczą kwotę od której naliczana prowizja jest większa od minimalnej. Podałem też przykładowe prowizje od konkretnych kwot dla biedaków jak ja, którzy inwestują małe kwoty.

BOSSA:
Prowizje gpw: 0,38% min 5 PLN; (próg wejścia 1316 PLN; przykładowa prowizja dla 1500/3000/5000 PLN = 5.7/11.4/19 PLN)

Prowizje USA/Niemcy/GB/Belgia/Holandia: 0,29% , min. 9.9 USD/9 EUR/ 8 GBP (próg wejścia 3413 USD; przykładowa prowizja dla 1500/3000/5000 USD = 9.9/9.9/14.5 USD)

Prowizje Szwajcaria: 0,29% , min. 18 USD/20 EUR/ 16 GBP
Prowizje Kanada: 0,29% , min. 36 USD/40 EUR/ 32 GBP

Prowizje ETF zagraniczne: 0,29% , min. 9.9 USD/9 EUR/ 8 GBP

Prowizje obligacje: 0,19% min 5 zł

Wypłata środków : 3zl do 5000 zł powyżej bezpłatnie (tutaj nie jestem pewien, regulamin jest niejasny, patrz pkt 9)
Rozliczenia w PLN/USD/EUR/
Notowany przez KNF, roczny PIT
Prowadzenie rachunku: 0zł

Tabel opłat i prowizji gpw
Tabel opłat i prowizji rynki zagraniczne
Lista zagranicznych ETF
_________________________________________

degiro:
Prowizje gpw: 0,098% + 1 PLN, maksimum 125 PLN; (próg wejścia brak; przykładowa prowizja dla 1500/3000/5000 PLN = 2.47/3.94/4.9PLN)

Prowizje USA: 0,5 EUR + 0,004 USD za akcję (próg wejścia brak; przykładowa prowizja dla 1500/3000/5000 USD = 0.5 /0.5/0.5 EUR + 0,004 USD * ilość akcji)

Prowizje Niemcy/GP/Holandia: 0,058% + 4 EUR , maksimum 60 EUR

Prowizje ETF zagraniczne: 0.038% + 2 EUR, dostępne darmowe

Prowizje obligacje: brak oferty

Wypłata środków : 0 zł
Rozliczenia tylko w EUR
Opłata za przewalutowanie: 0.1% (autoprzewalutowanie); w przypadku EUR/PLN bezpłatnie według tabeli, ale potrzebuję potwierdzenia jaki jest spread ? (po jakim kursie jest to realizowane
Opłata roczna za podłączenie do giełdy: 2.5 EUR (w przypadku rynków zagranicznych)
Nie notowany przez KNF, brak polskiego PIT (gwarancja holenderskiego odpowiednika KNF)
Prowadzenie rachunku: 0zł
Aby uzyskać niskie prowizje, godzisz się na rozliczanie swoich akcji pomiędzy klientami degiro, niekoniecznie na giełdzie (zabezpieczenie 104%)

Tabel opłat i prowizji

Lista zagranicznych ETF: nie znalazłem pełnej listy
________________________________________

LYNX:
Prowizje gpw: 0,12% min. 15 PLN (próg wejścia 12500 PLN; przykładowa prowizja dla 1500/3000/5000 PLN = 15/15/15PLN)

Prowizje USA: 0,01 USD za akcję min 5 USD maks 0,2%(próg wejścia: zależny od ceny akcji; przykładowa prowizja dla zakupu akcji wycenionej za 100USD za 1500/3000/5000 USD = 5/5/5USD)

Prowizje Niemcy/Holandia: 0,12% min 6 EUR, maksimum 99 EUR

Prowizje GB: 0,10% min 10 GBP

Prowizje ETF zagraniczne: takie same jak za akcje

Prowizje obligacje: brak oferty

Wypłata środków : raz w miesiącu za darmo inaczej 50 PLN/10 USD
Rozliczenia EUR/PLN/USD/GBP
Opłata za brak aktywnośći: jeśli posiadasz mniej niż 1000 USD w papierach = 1 USD miesięcznie
Nie notowany przez KNF, brak polskiego PIT (gwarancja amerykańskiego odpowiednika KNF)
Prowadzenie rachunku: 0zł

Tabel opłat i prowizji

Lista zagranicznych ETF: nie znalazłem pełnej listy
_______________________________________

mbank:
Prowizje gpw: 0,39% min 5 PLN; (próg wejścia 1282 PLN; przykładowa prowizja dla 1500/3000/5000 PLN = 5.85/11.7/19.5 PLN)

Prowizje USA/Niemcy/GB: 0,29% , min. 5 USD/EUR/GBP (próg wejścia 1724 USD; przykładowa prowizja dla 1500/3000/5000 USD = 7.8/19.5/14.5 USD)

Pozostałe giełdy zagraniczne: brak informacji

Prowizje ETF zagraniczne: 0.29% (do potwierdzenia)

Prowizje obligacje: 0,19% min 3 zł

Wypłata środków mbank: 0 zł
Wypłata środków inne konto: 5zł
Rozliczenia w PLN/USD/EUR/GBP
Notowany przez KNF, roczny PIT
Prowadzenie rachunku: 0zł

Tabel opłat i prowizji
Informacja o zmniejszonych opłatach dla rynków zagranicznych
Lista zagranicznych ETF
_______________________________________

Santander:
Prowizje gpw: 0,39% min 5 PLN; (próg wejścia 1282 PLN; przykładowa prowizja dla 1500/3000/5000 PLN = 5.85/11.7/19.5 PLN)

Prowizje giełdy zagraniczne: 0,39% , min. 12 USD/EUR/GBP (próg wejścia 3077 USD; przykładowa prowizja dla 1500/3000/5000 USD = 12/12/19.5 USD)

Prowizje ETF zagraniczne: 0.39% (do potwierdzenia)

Prowizje obligacje: 0,19% min 5 zł

Wypłata środków santander: 0 zł
Wypłata środków inne konto: 0,5 zł
Rozliczenia w PLN/USD/EUR/
Notowany przez KNF, roczny PIT
Prowadzenie rachunku: 0zł gdy wykonamy 1 transakcje w miesiącu w przeciwnym wypadku 6 zł

[Tabel opłat i prowizji](https://www.santander.pl/regulation_file_server/time20191024154352/download?id=159529⟨=pl
PL)

Lista zagranicznych ETF: nie znalazłem
________________________________________

xtb:
Prowizje gpw: 0,2% min 10 PLN; (próg wejścia 5000 PLN; przykładowa prowizja dla 1500/3000/5000 PLN = 10/10/10PLN)

Prowizje USA/Niemcy/GB: 0,12% , min. 10 USD/EUR/GBP (próg wejścia 8333 USD; przykładowa prowizja dla 1500/3000/5000 USD = 10/10/10 USD)

Pozostałe giełdy zagraniczne : 0,12% , min. 10/15 EUR/GBP

Prowizje ETF zagraniczne: 0.12% min 10 EUR

Prowizje obligacje: brak oferty

Wypłata środków : 0 zł powyżej 500zł w przeciwnym razie 50zł
Rozliczenia w PLN/USD/EUR
Notowany przez KNF, roczny PIT
Prowadzenie rachunku: 0zł

Tabel opłat i prowizji
Prowizja na wszystkie instrumenty
Lista zagranicznych ETF

______

Alior i ING nie mają dostępu do giełd zagranicznych
_______

Jeżeli coś pominałem dajcie znać, byłbym wdzięczny za sprecyzowanie jak działa przewalutowanie w degiro.
#gielda #inwestowanie #gpw
  • 16
  • Odpowiedz
@Zapaczony: saxo na polska giełdę ma 0,3% min 75 PLN wiec nie dla biedaków jak ja. Interactivebrokers muszę się przyjrzeć i postaram się dorzucić do zestawienia.
  • Odpowiedz
Fajne zestawienie. Taki mały tip możesz zastosować, aby obniżyć prowizje u pl brokerów . Mianowicie: zapisać się do Stowarzyszenia Indywidualnych Inwestorów. Podstawowy abonament roczny wynosi?/ł poniżej 100zł. Jak już należysz do grona sii to wysyłasz id do brokera w celu obniżenia prowizji. Standard to chyba 0.29% muszę sprawdzić na swoim koncie... W każdym razie, jeżeli inwestujesz dynamicznie to różnica prowizji zwróci Ci z nawiązką abonament. A oprócz tego masz dużo wartościowych bonusów,
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bywaj: w Degiro jakoś w przyszłym roku ma się pojawić system subskrypcji, za niewielką stałą miesięczną opłatą wszystkie transakcje będą za darmo
  • Odpowiedz
@Dzejkop566: masz tam konto? Mógłbyś wyjaśnić jak działa system przewalutowania? Jak wpłacam 5000 pln to mam przewalutowanie na euro i potem jak chce zainwestować w gpw to kolejne przewalutowanie?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bywaj: mam. Dokładnie tak, ale nie biorą prowizji za przewalutowanie więc no nie są to jakieś straty (więcej się mogą zmienić waluty w trakcie)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Dzejkop566: to po jakim kursie idzie przewalutowanie? Nie biorą prowizji za przewalutowanie tylko dla euro/PLN rozumiem. Jakbym chciał coś kupić na amerykańskiej giełdzie to płaciłbym dwa razy 0.1%?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bywaj: przewalutowanie idzie po kursie międzybankowym z danej chwili czyli dopłacasz tylko 0,1% wartości transakcji.

Za PLN na EUR i odwrotnie nic nie płacisz. Potem płacisz 0,1% ewentualnie jakbyś zamieniał EUR na USD, żeby kupić coś na przykład na amerykańskiej giełdzie. Przy sprzedaży płacisz znowu 0,1% żeby zamienić USD na EUR. Także można założyć że tracisz te 0,2% zawsze, przy czym ta prowizja jest naliczana od kursu międzybankowego, w którym
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bywaj: korzystam już ponad rok. Generalnie to do trzymania po prostu akcji jest super, jedne z najniższych opłat, wszystko stabilnie i przejrzyście działa. Brakuje ETFów z amerykańskiej giełdy (ale przez Mifid 2 praktycznie żaden broker polski/europejski ich nie oferuje dla Polaków), no czasami też boli ubogość platformy transakcyjnej (szału nie ma, tylko podstawowe funkcje, research czy informacje trzeba brać z innych miejsc a na platformie tylko robić transakcje), jeśli chodzi
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bywaj: oni wysyłają raport podatkowy na podstawie, którego można potem zrobić PIT. Nic strasznego, parę godzin poczytałem o co w tym chodzi i teraz już zrobiłbym to w 30min.
  • Odpowiedz