Wpis z mikrobloga

Mirasy potrzebuję technicznego wytłumaczenia. Polskie google odsyła mnie do niczego. A Więc tak :
Odpalam stare filmy na vhs, bardzo słabo twarze widać, ogólnie kaszana, praktycznie nie da się oglądać. Przypomina mi się.., przecież normalnie się to oglądało na większym tv niż na monitorze... Więc wiercę temat i po eng. zrozumiałem że wszystkiemu winna jest rozdzielczość (stare filmy niska rozdzielczość, na nowych monitorach HD wygląda jak kaszana, bo rozmazuje się wszystko ) Czyli jeśli dobrze zrozumiałem to żeby obejrzeć "dobrze, fizycznie oczami" sobie głupi film / zagrać w gre, to muszę zaopatrzyć się w monitor crt?
I drugie głupsze pytanie czy można jakoś uratować stare nagrania (ale już cyfrowe) i przechwytując obraz z działek / transmisji analogowej... jakoś nie wiem... je wyskalować do dzisiejszych standardów ? Zaznaczam że kompletnie nie mój temat i zielony jestem.
#informatyka #telewizory #telewizja #retrogaming #crt #lcd #filmowanie #kinematografia #kamery
  • 2
@Grzesiek_astronaut: na monitorach HD możesz przy odtwarzaniu zastosować jakieś filtry poprawiające obraz, ale szału nie będzie.

PAL VHS offers the equivalent of about 335×576 pixels luma and 40×576 chroma

tam po prostu jest bardzo niska rozdzielczość jak na dzisiejsze czasy ¯\_(ツ)_/¯