Wpis z mikrobloga

Dajcie protipy przed malowaniem ścian.

1. Jak przygotować ścianę pod ponowne malowanie - trzeba mydłem malarskim umyć?
2. Jaką taśmę malarską wybrać? Firma/rodzaj ma znaczenie?
3. Czy malować farbą gruntującą przed malowaniem? Jeśli tak - to lepiej wybrać tego samego producenta co farba?
4. Jaki wałek wybrać do malowania?
5. Oprócz wałka jakie pędzle warto mieć?
6. Ściana będzie miała zaprawiane ubytki przy użyciu masy szpachlowej i gładzi - czy lepiej to zrobić przed gruntowaniem?

#remontujzwykopem #budujzwykopem #remont #budownictwo i trochę #malarstwo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 15
@vajroos:
1. Sprawdzić jaki jest ogólnie stan farby, powinno się zdrapać, ale jak mocno trzyma to można zamalować.
2. Jest taka niebieska taśma malarska, ona mocniej trzyma się ściany.
3.
4. Wałek zależy od podłoża, jeśli masz gładź na ścianie to wałek do gładźi.
5. Pędzel z długim uchwytem, więcej ściany z drabiny można pomalować.
6. Te ubytki najlepiej zagruntować uni gruntem. Poszukałbym jakieś zaprawy elastycznej do ubytków. Gładź po wyschnięciu
trzeba mydłem malarskim umyć?


@vajroos:
Nic nie trzeba robić. Chyba że jest tłusta, pokryta pleśnią itp.

Jaką taśmę malarską wybrać? Firma/rodzaj ma znaczenie?

Nie zauważyłem różnic. Zawsze biorę pierwsza z brzegu.

gruntującą

Nie. Chyba że to świeżo gipsowana ściana.

wałek

Dobry. Tu niestety trudno to określić na oko w sklepie. Ja raz trafiłem na dobry i go nie wyrzucam :)

poędle

Ja mam z długą rączkę, bo wygodnie w rogach.

przed
to jaka jest lepsza?


@kodijak: no ja używam różnych, do różnych celów niekoniecznie związanych z pierwotym przeznaczeniem takiej taśmy, i mi się dobrze sprawuje taka zielona https://eshop.wurth.pl/Tasma-ochronna-z-krepy-TASMA-MASKUJACA-ZIELONA-48MMX50M/0992065048.sku/pl/PL/PLN/ - jak na razie nigdy nigdzie mi nie zerwało farby przy ściąganiu tej taśmy, nigdzie mi nie "podciągnęła" farby pod/w siebie, nie pomarszczyła się w kontakcie z różnymi farbami...
@redczek: Jest naprawdę w porządku jak na taki niedrogi wałek. Można ew. wytargać luźne włosy taśmą przed malowaniem, jak z każdego innego wałka i można malować.
Zamówiłem niedawno kolejny do innego malowania, zobaczymy czy nic się w nim nie zmieniło przez ostatnie 2 lata.