Wpis z mikrobloga

#motoryzacja #samochody

3letni akumulator, stał padniety przez pól roku nie odpalany. Od 4 miesiecy ciągle jezdzony, bardzo słaby. Probowalem teraz pociągnąć go kablami, 15minut ładowania drugim samochodem i dalej nic. Możliwe ze cos wiecej sie #!$%@?ło, czy wystarczy nowy kupić? :\ Ile wy ładujecie akumulatory przed rozruchem?
  • 8
@stachuprzytelefonie: Może się po prostu zasiarczyły ogniwa i umar w butach. Jak masz sprawny alternator i regulator napięcia to wystarczy wstawić nowe aku i nie dopuszczać do jego całkowitego rozładowania (a każdy samochód bierze pewną ilość prądu nawet jak stoi i nic się nie świeci). Jak już osiągniesz stan agonalny akumulatora to najlepszym wyjściem jest kupno nowego ( ͡° ͜ʖ ͡°) Są jakieś niby patenty na ładowanie
@Testobiron: Kupie jutro nowy, ale mam złe mysli ze moglo sie cos #!$%@? innego, a na mechanice srednio sie znam. Alternator tez dosyć nowy (2lata), więc powinien ładowac. #!$%@?ło zimnem teraz i nie trzyma napięcia, nic a nic. Dzieki za odpowiedź :)

@John_archer: Tak, dzis już 4raz znajomą jumpstartowała mi swoim samochodem, ale po 15minutach ładowania dalej nic, slychać tylko 'bzzzz' rozrusznika? Jutro kupie nowy. Dzieki za odpowiedź. :) Btw,
@stachuprzytelefonie: jak wyżej, będzie naładowany aczkolwiek zaleca się doładowanie do pełna po zakupie, tzn niech auto pochodzi tak przynajmniej z 30 min to będzie OK.
Możesz też zmierzyć napięcie ładowania, nawet najtańszym miernikiem z Castoramy/Allegro za paręnaście złotych, powinieneś mieć coś z zakresu 13,6-14,4V na postoju. Optymalnie żeby nie spadało poniżej 13,8V. Jak mieścisz się w tym zakresie to nie ma się czego obawiać. Powinni też mieć możliwość zmierzyć Ci napięcie
@stachuprzytelefonie: Miałem podobny problem rok temu - akumulator prawie całkowicie wyładowany (nawet światła nie działały). Próbowałem odpalić od innych ludzi i okazało się, że kable mam zbyt słabe. Kupiłem bodajże 1000A i ruszyło (to zdecydowanie więcej niż potrzeba). Jeśli masz diesla, to pamiętaj, że więcej prądu potrzeba.
@stachuprzytelefonie: niestety akumulator się zasiarczył i nawet jak go naładujesz to on przyjmie tylko prąd do jakiegoś stopnia naładowania i będzie się zachowywał jakby był naładowany mimo, że nie trzyma tak naprawdę. Stąd prosta droga na śmietnik. Wszystkie zasiarczone aku padają przy pierwszych mrozach bo wtedy drastycznie spada ich wydajność już poniżej progu działania.