Wpis z mikrobloga

18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@pani_doktor_od_arszeniku: Pamiętamy Tomaszowi jego niewiarę, zapominamy o odwadze. Gdy reszta uczniów Chrystusa próbowała go, w obawie o jego życie, odwieść od powrotu do Jerozolimy, jeden Tomasz chciał pójść z nim - i umrzeć.

7 Dopiero potem powiedział do swoich uczniów: «Chodźmy znów do Judei!» 8 Rzekli do Niego uczniowie: «Rabbi, dopiero co Żydzi usiłowali Cię ukamienować i znów tam idziesz?» 9 Jezus im odpowiedział: «Czyż dzień nie liczy dwunastu godzin? Jeżeli
@pani_doktor_od_arszeniku: W pierwszym odruchu chciałem Ci przyznać rację, ale potem tknęło mnie, że fraza niewierny mogła zwyczajnie zmienić swoje znaczenie z czasem, a że niewierny Tomasz jest trwałym elementem językowej tradycji od dawna, to nie było powodów, by zmieniać przymiotnik. I faktycznie, słownik Doroszewskiego, podaje za jedno z już wtedy - a powstawał on w latach '50 i '60 - przestarzałych znaczeń niewierny jako nieufny, sceptyczny; niedający łatwo czemuś wiary
@OjciecMarek: Po raz kolejny krzyknąć muszę: O takie mirko nic nie robiłam! Moja intuicja mnie nie myliła, czułam tę współczesną nieprzystawalność słowa, zabrakło jedynie zachłanności w poszukiwaniu wiedzy. Jak dobrze Ojcze, że Tobie jej nie brakuje. Niszczycielem dobrej zabawy, uśmiechów dzieci nie sposób Cię nazwać. Bawię się bowiem świetnie i uśmiecham jak dziecko czytając Twoje arcyinteligentne (podkreślę ARCY) wpisy. Pozwolisz jednak, że naruszę utrwalony uzus językowy i trwała będę przy