Wpis z mikrobloga

Miałam ostatnio ciekawą dyskusję i ciekawa jestem zdania większej liczby osób.

Czy powinno się usunąć religię ze szkół?
Jeśli tak, to czy zastąpić ją innym przedmiotem, jak np. etyką czy nie zastępować, a może zmodyfikować i przykładowo uczyć innych religii również?

#pytanie #szkola #spoleczenstwo #wiara #rozkminy

Czy powinno się usunąć religię ze szkół?

  • Nie 10.2% (17)
  • Nie, ale zmienić ich formę (na jaką?) 6.0% (10)
  • Tak, ale zastąpić np. etyką 21.1% (35)
  • Tak i niczym nie zastępować 62.7% (104)

Oddanych głosów: 166

  • 22
@lezkaniebieska
Religii powinno się uczyć w kościele. Nie powinna być ona finansowana z naszych pieniędzy, bo nie wszyscy w tym uczestniczą. Lekcje etyki są spoko, bo można wiele fajnych tematów obgadac, ale mało jest nauczycieli, którzy robią to z sensem. Miałem szczęście mieć etykę z filozofem, 3 lata eksperymentów myślowych, rozprawek, fajnych filmów i rozmów o nich. Ale to kropla w morzu.
ale etykę mało kto wybiera


@lezkaniebieska: widocznie wolą religię ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A tak serio to wolałbym wyrzucić jedno i drugie ze szkoły, a w zamian dał jedną matematykę więcej, żeby te małe debile nie miały problemów ze zdaniem podstawowej matury
@lezkaniebieska: "Etyka" to sztuczny przedmiot, który powstał chyba tylko jako alternatywa dla tych, którzy nie chodzą na religię. Należy religię wykreślić z programu nauczania, od tego są kościoły, do których zainteresowani należą, a wtedy ta osobna etyka nie będzie potrzebna.

Etyka sama w sobie jest wartością która powinna być obecna w całym procesie nauczania, to element wychowywania a nie nauki, według mnie.
szkoła przyjmuje z założenia także funkcje wychowawcze.


@Hans_Olo oczywiście, że tak, i o to mi chodzi, że wychowanie to nie jest lekcja trwająca 45minut tylko proces, który trwa cały czas.

Ale tak teraz czytam inne komcie i wychodzi na to, że na etyce są jakieś filozoficzne rzeczy bardziej, ja zawsze chodziłem na religię i nie wiem jak to wygląda.
@lezkaniebieska: Usunąć z programu nauczania, ale pozostawić, dla chcących możliwość jej nauki. Może niektórzy mają takie potrzeby duchowe i nie należy ich im odbierać.

To byłby chyba najlepszy kompromis.
@pampolicjant: no po to jest ten przedmiot, by pokazać że oewne ustalone dziś normy zachowań mają swe podstawy w dawnych osiągnięciach naszej kultury i nie jest to żadne widzimisię wychowawców. Dlatego dobrze mieć taki przedmiot jako wsparcie poglądowe. Do tego logika jako przygotowanie do zrozumienia swoich praw, ale także wielu dylematów i paradoksów także moralnych.
pokazać że oewne ustalone dziś normy zachowań mają swe podstawy w dawnych osiągnięciach naszej kultury


@Hans_Olo: myślę że przedmiot historia dobrze pokazuje jak kształtowała się nasza cywilizacja i co się na nią złożyło, ale byłoby git gdyby taki przedmiot który łączyłby filozofię, logikę i etykę występował w szkole jeden np. jeden rok