Wpis z mikrobloga

Jak rozumieć pożyczki na rynku wtórnym z opóźnieniem 31-60 dni, z gwarancją wykupu? Mają wskaźnik np. YTM 13,9% dla EUR, czyli stosunkowo bardzo dużo. Kupię i maksymalnie za 29 dni będzie wykupiona w całości (przy założeniu, że gość dalej nie spłaca), a ja mam 13,9% przez ten miesiąc? Dobrze rozumiem, czy to jakiś pic?

#mintos
  • 9
@lays mintos-> pierwotni pożyczkodawcy-> Szczegóły -> wpływy z odsetek za opóźnione spłaty musi być na TAK. Z popularniejszych z ratingiem > C+ nie płacących odsetek za opóźnionia to Dinero i Cashcredit.
@lays: pewnie do tej pory to już rozkminiłeś, ale w jednym prostym zdaniu dla potomnych - jeżeli pożyczka zostanie spłacona zgodnie z harmonogramem (w tym wypadku wykupiona obligatoryjnie w 61 dniu opóźnienia), to odsetki jakie otrzymasz za ten okres będą równe oprocentowaniu 13.9% w ujęciu rocznym w tym przypadku (tak jakbyś kupił pożyczkę o oprocentowaniu 13.9% rocznie). Twoim ryzykiem tutaj jest to, że pożyczka zostanie kupiona wcześniej i jeżeli odkupujesz od
YTM 13,9% dla EUR, czyli stosunkowo bardzo dużo.


@lays: to dużo patrząc na obecne wartości, a właśnie do sierpnia spokojnie się dało pożyczyć na 13+14+ a w maju to ja nawet na 16% w EUR pożyczałem.
@vinmcqueen Doprecyzuję nieco to wyjaśnienie dla innych. Przez cały czas, kiedy mam tę pożyczkę, jest ona oprocentowana po oryginalnej stopie, powiedzmy 15%, a nie 13,9. Wyliczenie YTM 13,9% wynika z uwzględnienia początkowej straty na prowizji dla sprzedającego - w przeliczeniu na rok, przy założeniu, że nie zostanie spłacona przed terminem.