Wpis z mikrobloga

#security #szyfrowanie #bezpieczenstwo #kryptografia

Ogarnia ktos temat tęczowych tablic?
Męczy mnie jedna rzecz. Na jakiej podstawie robi sie redukcje w tęczowych tablicach?

Zakladajac ze robie tablice dla hasel skladajacych sie z 2 cyfr z zakresu od 0 do 9, ilosc mozliwych "hasel" to 100, ilosc obliczonych hashy to rowniez 100.

Jezeli taka tablica miala by mi pomoc, to musi byc ona mniejsza niz ilosc wszystkich mozliwych kombinacji. Jak ja zredukowac, tak zeby byl zachowany sens stosowania tablicy teczowej?
  • 7
  • Odpowiedz
@Pawliko: tęczowe tablice nie są do bruteforcowania wszystkich możliwych kombinacji. Sens jest taki, że mając hash hasła, które chcesz złamać, sprawdzasz np. tylko bardziej prawdopodobne hasła, zamiast wszystkich możliwych. i tutaj pojawiają się tęczowe tablice
  • Odpowiedz
@VoltageControlled: ok, rozumiem. Ale np. na podstawie tego artykułu, https://www.ionos.com/digitalguide/server/security/rainbow-tables/

In this example, the size of the rainbow table only decreased slightly from the original table: 140 entries compared to 200. This is due to the already small range, the less complex hash and reduction functions, and the small number of reductions. This rainbow table then makes a very suitable example.


Jestes w stanie mi to tylumaczyc? Jak on to zrobil?
  • Odpowiedz
@Pawliko: jeśli dobrze rozumiem, to:
zauważ, że w wynikowej tablicy z kolumnami p1 i h4 – w kolumnie p1 nie ma wpisu dla wartości 12, ale jest ona 'ukryta w łancuchu' wywołań funkcji haszowania i redukcji dla wartości p1=02

Now not all hash values are available in the table. If, for example, you knew that there was a password behind the hash value 1888, you would now search the created rainbow
  • Odpowiedz
@Pawliko: może to Ci coś pomoże (znalezione gdzieś w moich notatkach)
4.1.4 Tęczowe tablice

Zdefiniowanie funkcji redukucjącej
W przykładzie FR będzię tworzyć nowe hasło poprzez wzięcie 4-ech pierwszych cyfr z hasha.
Funckja ogranicza się do łamania haseł które:

składają się z 4 znaków
znaki hasła to tylko cyfry
będzie błąd , gdy hash nie będzie miał przynajmniej 4 cyfr
Wyliczenie wartości dla Tęczowej Tablicy

Bierzemy przykładowe hasło:
1729
Liczony jest hash.
  • Odpowiedz
@Ziemeck: ja rozumiem sens tych tablic, tylko pytanie mialem takie jak je "zmniejszyc" wzgledem bruteforca.

No bo zakladajac to co napisales, generujesz teczowa tablice, i ona sie sklada z 10000 * 2 elementow.
10000 bo 10x10x10x10, daje 10000, a mnozymy to x2, bo finalna tablica sklada sie z hasla i hashu.

Wiec finalna teczowa tablica ma 20000 elementow.
I DOKŁADNIE tyle samo w tym przypadku zrobiony słownik metoda bruteforce.

Wiec czym
  • Odpowiedz