Wpis z mikrobloga

to długi czas naświetlania zdjęcia (np. 1 sekunda), co z kolei daje jaśniejsze zdjęcie, ale widać każde poruszenie obiektu fotografowanego czy aparatu.


@Peter_Mountain: Czy faktycznie 1 sekunda to dlugie naswietlanie? (biorac pod uwage opcje 30 sek. lub bulb)? No i czy przy jednej sekundzie widac kazde poruszenie obiektu fotografowanego czy aparatu (to raczej chyba zalezy od warunkow oswietleniowych w ktorych naswietlasz przez jedna sekunde).
  • Odpowiedz
@Namarin: Długie. Do sportu używa się przykładowo 1/2000 sekundy. Do fotografii nocnej to nawet te 30 sekund co podałeś to długo (przez ten czas np. widać ruch chmur, a nawet gwiazd!). Przy jednej sekundzie widać KAŻDY ruch aparatu i to znacznie. Taki ruch widać już nawet w 1/30 sekundy. Reszta zależy od tego co fotografujemy, jak martwą naturę to raczej zdjęcie wyjdzie ok, ale jak już człowieka to ruch będzie
  • Odpowiedz
@geuze: makro na pewno. Widziałem takie obiektywy w national geographic. Spodziwałem się albo łączenia zdjęć, albo jakieś mega bajeranckiego obiektywu, ale pewnie masz racje.
  • Odpowiedz
Spodziwałem się albo łączenia zdjęć


@hao: też możliwe, że było zrobione kilka zdjęć przy różnie ustawionej ostrości, a później sklejone.
  • Odpowiedz
Czy faktycznie 1 sekunda to dlugie naswietlanie?


@Namarin: w zasadzie wszystko powyżej 1/125 jest z ręki i bez stabilizacji już dosyć rozmazane. Jedna sekunda w fotografii to cała wieczność :D
  • Odpowiedz
@geuze: Ja to wiem ale i tak brzmi to nieco dziwnie w porownianiu 1 sekunda do 30 sekund.

Jesli spojrzysz na 30 sekund to ta jedna wcale nie brzmi tak "dlugo" :D
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Namarin: jeśli robisz zdjęcia z ręki, bezpiecznym maksymalnym czasem migawki jest wartość twojej ogniskowej.

Robisz zdjęcie na 35mm no to 1/30 lub 1/40

50 mm no to 1/50

Robisz 80 no to 1/80 chociaż zalecam 1/100.
  • Odpowiedz