Wpis z mikrobloga

@karnom: teoretycznie interpretacja US powinna być zbliżona do tej, która dotyczy faktu czy sprzedaż jest już działalnością, czy jeszcze nie. Więcej na ten temat tutaj: https://strefa.pro/2019/05/nsa-o-podatku-od-sprzedazy-prywatnych-gruntow/
W praktyce sporo zależy od lokalnego US. Znam takie gdzie nawet nie wiedzą co to VAT od gruntów a są i takie gdzie chcą VAT nawet od ziemi d doniczkach.
Ryzyko minimalizujesz jeśli:
- ktoś inny zajmie się profesjonalną sprzedażą w Twoim imieniu
- umotywujesz
  • Odpowiedz
@krzysztof114: Dzieki za informacje. Czy jeśli przepiszę te działki na osobę nie będącą VATowcem, to jeśli on sprzeda jedną działkę rocznie (tak, żeby nie przekraczać 200tys/rocznie), to czy ta osoba też musi zapłacić VAT, mimo że nie jest VATowcem?
  • Odpowiedz
@karnom: zazwyczaj działa zasada, że jeśli nabywasz z VAT to z VAT sprzedajesz i jak bez niego kupisz, to i bez niego sprzedasz. Zmiany występują wtedy jak zmieni się przeznaczenie gruntu albo też jak wciągniesz go do firmy. Oczywiście to tak ogólnie bo jak to w podatkach odstępstw są miliony.
  • Odpowiedz
@krzysztof114: Nabyłem bez VATu. Jednak zrobiłem podział i sprzedaję mniejsze części, co może wg US mieć znamiona DG... Ale mam też przypadek działki, której jeszcze nie podzieliłem i zastanawiam się, czy jakbym ją sprzedał w całości to też bym musiał zapłącić VAT (mimo, że nie robiłem żadnych olepszeń typu media itp)
  • Odpowiedz
@karnom: Jak nie będziesz się wychylał to teoretycznie w żadnym przypadku ten VAT nie wystąpi. Bardziej bym się martwił o to, czy czasem w przyszłości podejście US się nie zmieni i nie zaczną trzepać transakcji z przeszłości. Przydała by się indywidualna interpretacja i wtedy można martwić się trochę mniej.
  • Odpowiedz