Wpis z mikrobloga

#100smiesznychwiosek

Sezon 3

Dzień 35/100

Wczoraj było ogólnie o rybach, dziś skupimy się na jednym gatunku z rodziny Dowódkowych ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Śledzie – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie zambrowskim, w gminie Zambrów

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Śledzie to 92 z czego 51,1% mieszkańców stanowią kobiety, a 48,9% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 1,0% mieszkańców gminy.
Jako ciekawostkę dodam, że na terenie wsi Śledzie w latach 1426-1539 znajdowało się miasto, którego nazwa... wzięła się od innej ryby. Nazywało się ono Pstrążnik.

Śledzianów – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie siemiatyckim, w gminie Drohiczyn

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Śledzianów to 172 z czego 54,1% mieszkańców stanowią kobiety, a 45,9% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 2,5% mieszkańców gminy.

Śledziejowice – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie wielickim, w gminie Wieliczka

W Śledziejowicach znajduje się zespół dworski i folwarczny (XVIII-XIX w.): modrzewiowy klasycystyczny dwór (1823), park, oficyna, stodoła, stajnia. Historia dworu w Śledziejowicach, miejscowości położonej kilkanaście kilometrów od Krakowa, sięga pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. Z opracowania profesora Stanisława Gawędy dowiedzieć się można, że budynek wybudowany w 1823 roku dla rodziny Larysz? Niedzielskich wykonany był z drewna modrzewiowego, miał prostą, bryłę ozdobioną jedynie gankiem z doryckimi kolumnami. Wnętrze tradycyjnie dzieliła na połowę obszerna sień. Wyposażenie domu nie było wystawne. Trzynaście pokoi wypełniały skromne meble z malowanego drewna lipowego i bardziej ozdobne kredensy oraz szafy gdańskie. Na ścianach obok portretów przodków wisiały liczne makaty, kobierce oraz broń myśliwska i trofea. Dwór pozostawał w posiadaniu rodziny Niedzielskich do 1947 roku, kiedy to przejął go skarb państwa. Potem kolejno mieściły się w nim przedszkole, gminna spółdzielnia oraz biura i mieszkania pracowników spółdzielni przetwórstwa owocowo-warzywnego.

Dwór chylił się ku upadkowi aż do 1987 roku. Obiekt wymagał gruntownego remontu, którego dokonał jego nowy właściciel. Wyposażając dom w meble i sprzęty starał się on nawiązać do tradycji polskiego dworu.

Dom otacza siedmiohektarowy, angielski park założony na przełomie XVIII i XIX wieku. Przed drugą wojną światową uznano go za rezerwat przyrody. Spotkać tu można jedne z najstarszych okazów rodzimych gatunków drzew np. grupę dębów o obwodzie pnia dochodzącym do sześciu metrów, z których najstarszy liczy sobie ok. 600 lat. Są tu także rzadkie drzewa egzotyczne, np. ponad 250 letni śródziemnomorski cypryśnik błotnisty czy, jedna z najstarszych w Europie, magnolia drzewiasta kandelabrowata.

Śledziowa Huta – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Nowa Karczma

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba ludności we wsi Śledziowa Huta to 63 z czego 54,0% mieszkańców stanowią kobiety, a 46,0% ludności to mężczyźni. Miejscowość zamieszkuje 0,9% mieszkańców gminy.

#pomorze #malopolska #podlasie #ciekawostki
Pobierz
źródło: comment_QzgQO7QlgATbsUJaEMB2ExszdLt5CvQF.jpg
  • 8
@itakniktniezapamieta: Bardzo często wsie nazywano od głównej gałęzi gospodarczej. Nazwa Śledziowa Huta to miks kaszubsko-niemiecki, najprawdopodobniej powstały od zwyczajowej kaszubskiej nazwy wioski (Sledzewô) i niemieckiej huty, która znaczyła... w sumie znaczyła dosłownie hutę, dotarłem do informacji, że na okolicznych terenach powstawało wiele małych zakładów produkcji szkła, co przełożyło się na nazewnictwo okolicznych wiosek (Śledziowa Huta, Szklana Huta, Kościerska Huta, Jasiowa Huta, Sztofrowa Huta).