Wpis z mikrobloga

Jeżeli w najbliższych tygodniach nie wybuchnie jakaś wielka afera pogrążająca PiS to trzeba się pogodzić z tym, że PiS te wybory wygra. Nigdy nie byłem sympatykiem tej partii, ale podchodziłem rozsądnie do jej krytykowania. Nadal okazuję Kaczyńskiemu duży szacunek za swoją niesamowitą skuteczność. Jednak właśnie patrząc przez pryzmat skuteczności i zapowiedzi programowych partii zacząłem się bać.

Dlatego każdej rozsądnie myślącej osobie, niezależnie od poglądów politycznych powinno zależeć na tym, żeby PiS nie mógł samodzielnie rządzić (nie mówiąc już o większości konstytucyjnej), bo to się skończy katastrofą w Polsce. Prawdopodobnie już niedługo w waszych otoczeniach rozpoczną się rozmowy o polityce i ci bardziej zaangażowani będą agitować przy piwie czy kotlecie. Ponieważ nasza ordynacja wyborcza jest jaka jest, każde dodatkowe ugrupowanie w sejmie zmniejsza znaczące liczbę głosów partii rządzącej. Polityka oddolna to oczywiście coś dobrego w każdym zdrowym społeczeństwie, jednak dopóki odgórnie nie przeprowadzi się reform w polskiej ordynacji plankton polityczny pływający samodzielnie nie ma żadnych szans i takie głosy (piszę to z bólem serca) będą zmarnowane.

Brzydzę się "głosowaniem przeciw" bo jest to parodia demokracji, ale teraz nie ma czasu na wyidealizowane działania. Apeluję więc do wszystkich sympatyków SLD, Razem, PSL, Kukiza, KO, PO, Konfederacji, Wolności, Zielonych i Narodowców: Jeżeli już w waszym otoczeniu pojawią się tematy okołopolityczne to nie marnujcie energii na wytykanie wad oponentów z szeroko rozumianej opozycji. Dziadka od lat będącego za PSL-em i tak nie przekonacie do kawiarnianej lewicy, tak samo jak konserwatywnego stryja katolika do głosowania na Schetynę. Przygotujcie się za to merytorycznie z tego jak działa ordynacja wyborcza i przekonajcie, że warto zagłosować tak, żeby jak najwięcej partii dostało się do sejmu niezależnie od opcji politycznej.

Kolejny mój apel jest do wszystkich biednych planktonowców: wiem, że będziecie walczyć o podprogowe subwencje dla waszych polityków, ale zastanówcie się czy warto. Na pewno wśród partii mających szanse się dostać do parlamentu jest jakiś polityk, który mógłby reprezentować wasze poglądy a przy okazji pomożecie w słusznej sprawie.

#polityka #neuropa #4konserwy #wolnosc #konfederacja #po #ko #razem #kukiz #narodowcy #lewica #pis

  • 1