Wpis z mikrobloga

@Mega_Smieszek: ja jako dziecko miałem ze 2 razy - strach był wielki bo ogień a tak na prawdę nic a nic nie bolało. Nie pamiętam dlaczego mi stawiali, ale chyba to było na jakiś okropny kaszel. Czy pomogło? Nie pamiętam, ale wtedy nie było tylu opcji w aptece ile mamy teraz.

@Mega_Smieszek: Niestety, czasem się spotyka. A nie ma udowodnionej skuteczności i jest to szarlataneria.


@Vitru: No właśnie nie
  • Odpowiedz
@kuncfot:
To jest dokładnie poziom homeopatii.
Nie ma żadnych wiarygodnych danych wskazujących na jej skuteczność.
Tak samo jak z bańkami.

EBM na której opiera się dzisiejsza medycyna mówi jasno. Nie ma dowodów, że działa - nie używasz.

Bardzo polecam:
https://www.mp.pl/medycynarodzinna/ekspert/wyklady/203703,czy-stawianie-baniek-jest-uzasadnione

@drSin: To nie jest kwestia braku badań. Badania są, tylko w sposób nie budzący wątpliwości nie została w nich wykazana skuteczność tej metody. Polecam podlinkowany przeze mnie krótki filmik ;)
  • Odpowiedz
@drSin: Nie jestem zalogowany, a widzę ten film. Może mylisz klikalny obrazek z opiniami które faktycznie wymagają zalogowania? Bo mnie to zmyliło na początku ;)
Problemem jest to, że brak jest rzetelnych badań w tym temacie, to jest właśnie wytłumaczone w tym krótkim wykładzie.
  • Odpowiedz
Problemem jest to, że brak jest rzetelnych badań w tym temacie


@Vitru: no czyli to co podałem w ostatnim przeze mnie znalezionym linku.

Badań nie ma i pewnie nie będzie, bo firmom farmaceutycznym nie opłaca się sprzedawać szkła i wolą aby przypadkiem nie wyszło, że jest to skuteczna metoda :P

No dobra, dosyć teorii spiskowych. Tak na poważnie, to aż mnie skręca jak czytam, że lekarz twierdzi, że to placebo na
  • Odpowiedz
@drSin:
Chyba się nie rozumiemy.
Powtarzam po raz kolejny. Badania są, ale są przeprowadzone w sposób słaby, nie dający jednoznacznych wyników, przez ośrodki o wątpliwej prominencji.
Więc jeżeli mamy jakąś terapię, która pomimo badań nie została w sposób jednoznaczny i pewny udowodniona jako skuteczna oznacza to że jest nieskuteczna. Ponadto u nas nie można przeprowadzać badań nad metodą która nie dość, że jest niebezpieczna ze względu na powikłania jakim są oparzenia
  • Odpowiedz
@Vitru: @drSin: @Mega_Smieszek: U mnie w domu rodzinnym banki stawialo sie dosc czesto, sama mialam kilka razy w zyciu. Mysle, ze glowne ich dzialanie polegalo na tym, ze... po postawieniu baniek kazdy (nie zaleznie czy dziecko, czy dorosly) musial odpoczywac i zostac w lozku pare dni. Po latach jak mnie cos lapie to przewaznie pomaga mi bardzo wlasnie odpoczynek i wylezenie w lozku z goraca herbata i wypocenie chorobska.
  • Odpowiedz
@Vitru: Skuteczności baniek nikt nie bada, bo jest to nieopłacalne. Zakup zestawu jest jednorazowy i niewysoko, a jeśli mówimy o bańkach bezogniowych (z pompką) stosowanie ich jest całkowicie bezpieczne. Gdyby okazało się, że bańki są skuteczne, to sprzedaż leków by spadła, a to nie opłaca się przecież nikomu (poza pacjentami), prawda?

Edit: A fakt, że nie ma badań potwierdzających skuteczność baniek NIE OZNACZA, że są one nieskuteczne. Twój wniosek jest z
  • Odpowiedz
@Vitru: @Hertha: @Rozkoszniaczek: dodam jeszcze, że potencjał urazowy w postaci oparzeń wynika tylko z nieprawidłowego wykonania zabiegu a nie z samego faktu szkodliwości baniek.

Mam jeszcze jedno spostrzeżenie. Odłóżmy więc badania a właściwie ich brak na bok (bo sorrki bardzo, ale jeśli mówimy o tym, że badania ktoś próbował przeprowadzić a zrobił to nierzetelnie to jest równe z tym jakby tych badań w ogóle nie przeprowadził - czyli nadal
  • Odpowiedz
@Mega_Smieszek nie raz miałem bańki i nigdy nie zaszkodziły, a według mnie znacząco pomagały. Ale to na podstawie doświadczeń domowych, więc nie mam badań. Chodzi mi o banki ogniowe, bo tych drugich nigdy nie widziałem
  • Odpowiedz
@Mega_Smieszek: być może w trakcie osiągniesz odprężenie, które generalnie będzie korzystne dla zdrowia. Natomiast same bańki nie mają skuteczności terapeutycznej. Lepiej pójść na dobry masaż.
  • Odpowiedz
  • 0
@Rozkoszniaczek kolego panicyliny sa tanie jak barszcz a na pewno ma potwierdzone działanie w zapaleniu pluc czego nie można powiedzieć o bankach więc proszę nie opowiadaj mi tutaj o kosztach.
Owszem oznacza bo jeżeli ktoś przeprowadza badania i nie jest w stanie nimi potwierdzić skuteczności to własnie oznacza jej brak. Myślisz że w jaki sposób bada się skuteczność leków w nowych wskazaniach? Prowadzi się badania i jeżeli nie potwierdzają skuteczności użytkowania jakiegoś
  • Odpowiedz