Wpis z mikrobloga

Negocjacje zakończyły się w październiku 2010 r. podpisaniem skrajnie niekorzystnej dla naszego kraju umowy. Nie dość, że cena sprowadzanego z Rosji gazu była wyższa od rynkowej o ok. 40 proc., to dodatkowo strona polska anulowała 1,2 mld zł długu Gazpromu w stosunku do EuroPolGazu (spółki zarządzającej polskim odcinkiem Gazociągu Jamalskiego) oraz praktycznie zrzekła się pobierania opłat za tranzyt rosyjskiego gazu na zachód Europy.

> Warto mieć na względzie, że w przypadku opłat za tranzyt chodziło o gigantyczne pieniądze. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Wojciecha Konończuka - eksperta z Ośrodka Studiów Wschodnich - Gazprom przesyła przez Ukrainę na południe oraz zachód Europy ok. 86 mld m3 gazu rocznie. Płaci im za to ok. 3 miliardy $. Przez Polskę transferowanych na zachód Europy jest ok. 30 mld m3 gazu rocznie. Dostajemy za to od Gazpromu ok. 5,5 - ale nie miliardów lecz tylko milionów $! Wyliczenia Konończuka idą dalej:

> "Tranzyt 1 mld m3 gazu przez terytorium Ukrainy, to koszt ok. 30 tys. $ per 1 km. Tranzyt 1 mld m3 gazu przez terytorium Polski, to koszt 278 $ per 1 km. To oznacza, że za tranzyt 1 mld m3 gazu per 1 km Gazprom płaci Polsce 107 razy mniej niż Ukrainie".


#polska #polityka #rosja #ciekawostki #tusk #pawlak #po #psl #gaz #ukraina #energetyka

Link do posta
Pobierz ntdc - > Negocjacje zakończyły się w październiku 2010 r. podpisaniem skrajnie niekor...
źródło: comment_666Xl1eSsApAifnvmt83WkVieA4BWgUY.jpg
  • 18
@mborro:

Gościu nie pogrążaj się, bo zaczynasz tu coś mnie zarzucać, rozumiem że chęć obrony ruskiego pachołka jest jednak silniejsza. Fakty masz w pierwszym poście. Tak ciężko to przyjąć do wiadomości co?

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nik-ujawnil-raport-o-umowach-gazowych,199,0,2410183.html

Kontrolą objęto lata 2006-2011, czyli zarówno rządy PiS, jak i PO-PSL. Negatywnie oceniono przede wszystkim działania Ministerstwa Gospodarki w rządzie Donalda Tuska.


Zdecydowana krytyka NIK dotyczy włączenia do rządowej instrukcji negocjacyjnej w sprawie dostaw gazu z Rosji propozycji
@ntdc: Człeniu ty ciągle spamujesz linkami do tego samego czyli do raportu NIK z 2010 sporządzonego nota bene za czasów prezesury w NIK nominata PIS-owskiego Jezierskiego ale nawet oni nie byli na tyle bezczelni żeby kłamać w raporcie, że to Pawlak negocjował ceny. Przeczytaj raport NIK i wróć ponownie.
@mborro:
Jasne - teraz nie ma odpowiedzialnych - Tusk wyjechał, Pawlaka schowali - zapewne po milionowej łapówce.
Zdajesz sobie z tego sprawę? ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

To zdrajcy i powinni odpowiedzieć przed Trybunałem Stanu za ten numer z gazem.

Gazprom płaci Polsce 107 razy mniej niż Ukrainie za tranzyt


PS: Każdy link który dodałem jest inny - więc nie pisz, że wrzucam ten sam.
@mborro:

Nie będziesz mi mówił co mam robić koleżko. Wracaj zajadać się rogalami.
Za manipulację i chamstwo - czarna.

Negocjował Pawlak - taki jest fakt. Zrozum to w końcu i przyjmij #!$%@? do wiadomości...

Aktualizacja: 04.07.2018, 17:10:

Szef PSL: Jestem przekonany o rzetelności Pawlaka w negocjacjach umów gazowych z Rosją


https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/577401,szef-psl-pawlak-negocjacje-umowy-gaz-rosja.html