Wpis z mikrobloga

#rosja #niemcy #2wojnaswiatowa #pytanie #polska #wojna Oglądam sobie filmy o 2 wojnie światowej i nawinął się temat 17 września 1939. Nasi "bracia" w 1939 roku mieli kompletnie źle zorganizowaną armię a konfrontacja z Finlandią jest dobrym podsumowaniem dlatego więc mam pytanie. Czy gdyby Niemcy na nas nie napadli a 17 września jedynym agresorem byłby ZSRR to czy byłaby szansa na obronę suwerenności? Z Niemcami niestety nie było żadnych szans.
  • 16
  • Odpowiedz
@FreakZz: wieksze szanse niż z Niemcami, ale samodzielnie raczej tylko trwałoby to dłużej. Stalin przeprowadzil forsowną industrializację, wiec te fabryki od początku żygnęłyby tysiacami czołgow, bez konieczności przerzycania za Ural. Natomiast z politycznego punktu widzenia wszystko było możliwe, od bombardowania pól naftowych na Kaukazie przez UK i FRA po sojusz z konieczności z Hitlerem
  • Odpowiedz
@FreakZz: zalali by nas masą ludzką
choć trzeba wziąć pod uwagę 2 rzeczy
technologicznie Rosja Radziecka był 100 lat za Murzynami i w sumie przed Niemcami to uratował ich sprzęt z lend lease
Polska miała wtedy bardzo dużą głębię strategiczną i bylibyśmy w stanie mocno wykrwawić ruskie armie
  • Odpowiedz
@FreakZz: zdecydowanie tak zreszta nasza armia była pod nich szykowana, na niemcy nie bylismy totalnie gotowi, bez poroblemu bysmy tych azjatów odparli zreszta jak zawsze
  • Odpowiedz
@TwojStaryToKorniszon: to mit, w czasie pierwszego ataku komunizmu w czasie wojny z bolszewikami rzeczywiście walczyliśmy z hołotą. Wymordowana generalicja, niedawno zakończona wojna domowa, kraj w ruinie, ale to było kilkadziesiąt lat przed 2 wś, potem czerwona armia dawała radę i spokojnie by wygrali liczebnością i równie dobrym sprzętem
  • Odpowiedz
. Czy gdyby Niemcy na nas nie napadli a 17 września jedynym agresorem byłby ZSRR to czy byłaby szansa na obronę suwerenności? Z Niemcami niestety nie było żadnych szans.


@FreakZz: Finlandia wybroniła się w dużej mierze dlatego, że Stalin nie chciał dłużej ryzykować rozgrywki mając niepewnego i śmiertelnie niebezpiecznego sojusznika na zachodniej granicy. Gdyby stworzyć jakiś abstrakcyjny model geopolityczny, wyrwać z globu Polskę i ZSRR - zapewne Polska stawiałaby dość długo
  • Odpowiedz
@FreakZz: Na pewno dłużej niż z Niemcami. Po pierwsze przeciw ZSRR wezwali byśmy sprzymierzeńców tj. Rumunów. Po drugie, Węgrzy mogliby coś pomóc. Po trzecie, dostawy morskie nie byłyby zablokowane. Po czwarte jako, ze centrum Polski było daleko od granicy z Zsrr to mobilizacja by się powiodła.

Itd.

Ostatecznie można by zostać z musu wasalem Niemiec.
  • Odpowiedz
@mieszko111: zgadzam się z tym co napisałeś, ale mam uwagę do tego zdania:

Ponadto Polska nie miała tak korzystnego do obrony ukształtowania terenu jak Finlandia. Nie dało się na równinach bronić tak skutecznie przeciw radzieckiej broni lotniczej i pancernej.


Wschodnia granica Polski nie była płaską równiną.
W jej północnej (od Dyneburga do Słucka) i południowej (od Równego do Zaleszczyk) części dominują wzgórza i pagórki - w północnej dodatkowo jeziora. Z kolei
  • Odpowiedz
W starciu z wielomilionową armią te 400 tys. km 2 to nie było tak znowu wiele.


@mieszko111: w ataku na Polskę w 1939 roku brało udział około 600 tys żołnierzy na całej linii frontu
te "wiele milionów" to późniejsze mobilizacje
dlatego napisałem w swoim poście że zalali by nas masą ludzką, i pewnie w dłuższej perspektywie czasu pokonali
ale na pewno nie było by to tak szybko i sprawnie jak hitlerowskie
  • Odpowiedz
to mit, w czasie pierwszego ataku komunizmu w czasie wojny z bolszewikami rzeczywiście walczyliśmy z hołotą. Wymordowana generalicja, niedawno zakończona wojna domowa,


@Mnichuy: W 1939 była podobna sytuacja. Radzieckie wojsko było mocno osłabione niedawnymi czystkami stalinowskimi, poza tym miało bardzo niskie morale. Liczba dezercji i kapitulacji byłaby spora.
  • Odpowiedz
@TwojStaryToKorniszon: >w 1939 roku? :D

Podaj mi proszę państwo, które dysponowało w '39 większą ilością czołgów niż ZSRR.

w ataku na Polskę w 1939 roku brało udział około 600 tys żołnierzy na całej linii frontu

te "wiele milionów" to późniejsze mobilizacje

Nie sądzisz, że gotując się do ataku na główne polskie siły, nie KOP i jakieś zdemoralizowane resztki Sowieci zmobilizowaliby większe siły? Do dorżnięcia pobitej Polski 500 tys. wystarczyło aż nadto,
  • Odpowiedz
Czy gdyby Niemcy na nas nie napadli a 17 września jedynym agresorem byłby ZSRR to czy byłaby szansa na obronę suwerenności?


@FreakZz: Ale dlaczego zakładasz, że Związek Radziecki by na nas wtedy napadł? Zauważ, że Stalin zaatakował, gdy wojsko Polskie było już w zasadzie unicestwione. Gdyby nie było Hitlera, atak Związku Radzieckiego mógłby nastąpić w '41, '42 lub nawet '43. Stalin mógłby przez ten czas, spokojnie odbudować kadrę oficerską i przezbroić
  • Odpowiedz
ich imperium budowane na strachu ciemnocie i niewolnictwie plus zastraszaniu sasiadów, rosja to zwykły patus z sąsiedztwa


@RedBaron: Ostatnia inkarnacja Rosji była wyjątkowa antypatyczna, ale ja nie pisałem o wartościach i humanizmie. stwierdziłem tylko, że potrafili podbijać i zdobycze swe utrzymywać. Ich czas minął, jak to jest w wypadku wszystkich imperiów.

na strachu ciemnocie i niewolnictwie


Imperia składają się z konglomeratu narodów, które znalazły się w nim niedobrowolnie. Nie zarządza się
  • Odpowiedz