Wpis z mikrobloga

#polski #jezykpolski

Hej, moja dziewczyna z #ukraina od jakiegoś czasu uczy się polskiego. Używała do tego niemieckojęzycznej książki, która zatrzymuje się jednak na poziomie B1. Czy możecie polecić coś dobrego (jakąś książkę), która kontynuowałaby od B2? Może być zarówno po polsku jak i po niemiecku. (ʘʘ)
  • 8
@Mooops123: Jeśli jest rosyjskojęzyczna, to może mieć trochę trudniej, ale jeśli z zachodniej Ukrainy, to wystarczy zwykły kontakt z j. polskim, bo są to bardzo podobne języki. Na jej miejscu stawiałbym na osłuchanie się i umiejętność pogadania, może ma na miejscu jakichś nauczycieli lub Polaków nawet. W Duolingo jest kurs polskiego, ale po angielsku ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Zamiast TV jest przecież YT.
@Nemrod: Mówi i po rosyjsku i po ukraińsku. Chodzi o to, że ona już teraz bardzo dobrze mówi, ale chciałaby znajomość pogłębiać. Nie bez powodu polskie dzieci mają w szkole język polski - pomimo osłuchania się potrzeba solidnej nauki - w przeciwnym wypadku ten nauczony polski będzie często niepoprawny i na niskim poziomie.
@Mooops123: jeżeli zna gramatykę na dobrym poziomie to musi przede wszystkim przyłożyć się do nauki słownictwa. Polecam książki Kinga, bo pisze całkiem prostym i współczesnym językiem. Wówczas niech stara się jak najwięcej rozmawiać. B1 to całkiem solidna podstawa. Powodzenia:)
@Mooops123 Sam ją ucz serio. Mnie moja uczyła ukraińskiego, a ja ją polskiego. Przed przyjazdem uczyła się na kursach i nic z tego nie miała, te wszystkie kursy to śmiech na sali, jeszcze jak większość grupy stanową Rosyjsko języczni, to spowalniają grupę, dopiero przebywając z native nauczyła się perfect języka. Nikt tak dobrze nie nauczy języka jak native. Slang, skróty, luźne rozmowy, a nie herbata u królowej angielskiej jak u nas uczą