Wpis z mikrobloga

Co by się stało, gdybyśmy pozwalali sztucznej inteligencji na wyręczaniu nas we wszystkim, nawet w tak podstawowej rzeczy, jak pisanie? Mile Elgan z Computerworld ma na ten temat kilka przemyśleń. A jak to jest z tym JavaScriptem, że ma tylu wrogów, a mimo tego to właśnie na nim zbudowano internet? Jeśli zastanawiacie się, jak napisać perfekcyjny kod w Pythonie, to również trafiliście pod dobry adres. Życzymy miłej lektury najnowszej Prasówki Technologicznej!

------
-> Zapisz się na mirkolistę: https://mirkolisty.pvu.pl/list/kqLmWfjCV96YaWzk
-> AlertTag: #justnewsit
------

#frontend

1. Asynchroniczne wywołania w #javascript to bardzo ważna efektywnego pisania w tym języku. Poniższy tekst przedstawia pomysł na setting prostej aplikacji webowej, która będzie pobierała dane w sposób asynchroniczny z publicznego API przy użyciu redux saga.

Więcej na ten temat: https://medium.com/@wlhtck/asynchronous-cat-fetching-with-redux-saga-7fa4ed17b11f

2. Niektórzy mogą zastanawiać się, czy tworzenie aplikacji bazujących na Elektornie ma sens, skoro do wyboru mamy PWA. Rzeczywiście zainteresowanie PWA rośnie, ale mimo tego #elektron nie traci na popularności. PWA dają wrażenie korzystania z natywnej aplikacji, ale działają one tylko w ramach przeglądarki, za to aplikacje oparte na Elektronie są w pełni natywne.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/aplikacja-oparta-na-elektronie-rejestracja-wlasnego-protokolu/

3. JavaScript to język, który z pewnych powodów zdołał zebrać liczne grono zaciekłych przeciwników. Niektórzy uważają nawet, że JavaScript nie jest “prawdziwym” językiem programowania. Warto jednak zastanowić się, dlaczego mimo tego to właśnie JavaScript rządzi internetem, a #netflix czy #paypal chętnie go używają i to nie tylko do frontendu.

Więcej na ten temat: https://medium.com/better-programming/why-javascript-deserves-more-love-than-hate-8a728d43b79a

4. Nadejście ery Web 2.0 oznaczało, że strony internetowe przestały być prostymi dokumentami tekstowymi, a zaczęły przypominać raczej aplikacje desktopowe. Użytkownicy otrzymali tym samym niemal nieograniczoną możliwość tworzenia i dostosowywania treści do własnych potrzeb. Dotychczasowi konsumenci internetu przeobrazili się w jego twórców, co wiązało się z wieloma wyzwaniami dla programistów.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/captain-hook-redux-store-z-wykorzystaniem-react-hooks/

5. W aplikacji tworzonej w Angularze cały cykl życia komponentów, od stworzenia do zniszczenia, zarządzany jest z poziomu #angular. Dzięki temu developerzy mają dostęp do tzw. lifecycle hooks pozwalających na wykonanie konkrentych akcji w kluczowych momentach cyklu życia komponentu.

Więcej na ten temat: https://itnext.io/understanding-angular-life-cycle-hooks-91616f8946e3

------------

#backend

1. Jak wiadomo, niektórzy uwielbiają tabele w Excelu, więc jeśli jesteś developerem, to jest duża szansa, że kiedyś będziesz musiał stworzyć je od zera. Jeśli chodzi o Pythona, to bardzo może przydać się openpyxl. Dzięki poniższemu opracowaniu dowiesz się, jak w efektywny sposób manipulować nawet najbardziej złożonymi arkuszami i wyciągać z nich dane, które są Ci potrzebne.

Więcej na ten temat: https://realpython.com/openpyxl-excel-spreadsheets-python/

2. Zwolennicy rozwiązań dla programistów firmowanych przez #microsoft cieszą się nie tylko z rozwoju platformy .NET, ale również z nowości dodawanych do języka C#. Oczywiście nie wszystkie mechanizmy potrafią ukazać swój potencjał od razu i przekonać do siebie rzesze developerów. Własnie tak może być w przypadku Property Pattern.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/nowy-switch-w-c-8-0-jak-dziala-property-pattern/

3. Jak powszechnie wiadomo, efektywna nauka często polega na umiejętnym podglądaniu pracy innych. Jeden z użytkowników GitHuba udostępnił do wglądu Signalum – ciekawą linuksową paczkę służącą do jednoczesnego wykrywania istniejących sieci WiFI i Bluetooth.

Więcej na ten temat: https://github.com/bisoncorps/signalum

4. W idealnym świecie zależności wyglądałyby identycznie u wszystkich developerów, kod byłby idealnie sformatowany, częste błędy by się nie zdarzały, a cały kod byłby perfekcyjnie pokryty testami. Niestety nie żyjemy w takim miejscu, ale jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, aby znacząco się do tego zbliżyć.

Więcej na ten temat: https://sourcery.ai/blog/python-best-practices/

5. Każdy kiedyś zaczynał, a ten, kto robił to dawno, może już nie pamiętać, jak bardzo był wtedy zagubiony. Poniższe zestawienie powstało dla wszystkich, którzy chcą zacząć przygodę z #java, czołowym językiem backendowym.

Więcej na ten temat: https://javarevisited.blogspot.com/2018/05/top-5-java-courses-for-beginners-to-learn-online.html

------------

Inne

1. Ciągły rozwój #ai jest faktem, choć poziom, na którym obecnie się znajduje, wciąż bywa obiektem żartów. Nie wspominając już o wielu społeczno-kulturowych kontrowersjach. Sztuczna inteligencja wzbogaca nasz świat na wiele sposobów, ale nigdy nie powinniśmy pozwolić jej pisać za nas – twierdzi Mike Elgan, publicysta Computerworld.

Więcej na ten temat: https://www.computerworld.com/article/3434098/why-we-shouldn-t-let-ai-write-for-us.html

2. Jeśli ktoś myśli, że obecnie mamy do czynienia z przesytem komunikatorów, to najwyraźniej jest w błędzie. Należący do Facebooka #instagram ma zostać sprzężony z Threads, dość specyficzną apką bazującą na kontaktach z najbliższymi znajomymi.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/za-malo-komunikatorow-instagram-bedzie-mial-kolejny/

3. NASA aktywowała atomowy zegar, który ma pełnić rolę kosmicznego GPS-u. System stworzono z myślą o autonomicznych lotach kosmicznych. Przez pierwszy rok Deep Space Atomic Clock będzie odbywać misję testową na orbicie Ziemi.

Więcej na ten temat: https://www.onet.pl/?utm_source=www.komputerswiat.pl_viasg_komputerswiat&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&pid=63a902ca-4a69-4b25-8b78-df337a5d6f2a&sid=07372b08-f780-4b33-9df9-1b765bfb7d0f&utm_v=2

4. Niedawno #facebook udostępnił off-Facebook Activity, funkcję pozwalającą na usuwanie historii aktywności zewnętrznych stron i aplikacji. Funkcjonalność testowana na pewnej grupie miała niedługo zostać wprowadzona u wszystkich użytkowników. Na przeszkodzie stanął sąd w Houston, który powołał się na pewien kontrowersyjny pozew sądowy.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/nowa-funkcjonalnosc-facebooka-zablokowana-nie-spodobala-sie-sadowi/

5. W Chinach złapano mężczyznę, który usiłował zaciągnąć pożyczkę na konto swojej partnerki, którą wcześniej zamordował. Zatrzymanie sprawcy było możliwe dzięki sztucznej inteligencji wykorzystywanej przez aplikację Money Station, która poinformowała personel o podejrzanej próbie logowania.

Więcej na ten temat: https://geek.justjoin.it/ai-zlapala-morderce-rozpoznawanie-twarzy-sie-sprawdza/
Pobierz JustJoinIT - Co by się stało, gdybyśmy pozwalali sztucznej inteligencji na wyręczaniu...
źródło: comment_1BWsUt5hu1L2IMG4ffREiM35nYAuKtsL.jpg
  • 5