Wpis z mikrobloga

Mirki, chciałbym złożyć sobie kompa do gier oraz pracy.
Myślę o takim zestawie:

Gigabyte GeForce RTX 2080 SUPER Gaming OC 8GB GDDR6 (GV-N208SGAMING OC-8GC)
Zasilacz Seasonic FOCUS Plus Gold 650 (SSR-650FX) 80Plus Gold 650W
RAM DDR4 G.SKILL 16GB 3200MHz Ripjaws V Black CL16 (2x8GB)
Cooler Be Quiet Dark Rock Pro 4
SSD ADATA XPG SX8200 1TB
Płyta MSI Z390A M.2
Procesor - najchętniej i9 9900k, ale cenowo pewnie zostanę zmuszony wziąć i7 9700k.

Do tego potrzebna obudowa, która to wszystko ładne pomieści i nie ugotuje tego w środku, i oryginalny system.

Mam wątpliwości co do RAMów, płyty głównej i procka właśnie. Warto dopłacać do i9? Różnica w cenie to niemalże 500zł, ale jeśli warto, to dopłacę. Chciałbym sprzęt na lata, w którym wymienię w przyszłości tylko grafikę na RTX 2080Ti i dołożę RAM, dlatego też waham się, co zrobić z prockiem. I9 na pewno dłużej by posłużył.
Zakup koniecznie przez xkom, budżetowo chciałem zamknąć to w 8k, ale z i9 nie da rady i nie wiem, co zrobić. Nawet z i7 na pokładzie i Windowsem, który też kosztuje niemalże 500zł, mogę się nie zamknąć.

Do tego wjedzie monitor 24cale, FHD, 144Hz. Tak, wiem, będzie ograniczał bebechy, ale tak jak pisałem - teraz mam więcej luźnej gotówki więc jak mogę, to inwestuję teraz, żeby później wymieniać tylko grafikę i RAMy. Docelowo chciałbym mieć spokój jeśli chodzi o kompa na tych 7-8 lat.

Możecie się proszę wypowiedzieć na temat powyższego zestawu i ew. zaproponować coś od siebie?
Nie jestem w temacie i powyższy zestaw składałem, przekopując się przez fora, ale trochę dużo kasy wychodzi i nie chcę brać na ślepo
Tak jak pisałem, optymalniebyłoby domknąć całość maksymalnie w 8000zł, dopłatę do i9 rozważę tylko i wyłącznie wtedy, jeśli naprawdę będzie warto.
Bardziej chodzi mi o to, czy nie będzie bottlenecków przy takim setupie, czy może zasilacz za słaby, a może warto któryś podzespół z jakiegoś powodu wymienić na coś lepszego w podobnych pieniądzach.

Wdzięcznym będę za rady.

#pcmasterrace #komputery #xkom
  • 7
@thenatoorath: Podobno nie ma większej różnicy między 9600k, 9700k i 9900k. Po prostu mają więcej rdzeni co dla gier aż tak wielkiego znaczenia nie ma (nie wiem czy w ogóle jakaś gra wykorzysta np. 12 rdzeni). RTX 2080 Super też podobno się nie opłaca w stosunku cena/moc. Ja bym to przyciął bo jak sam zauważyłeś monitor i tak będzie bottleneckiem
@thenatoorath: i7 powinno wystarczyć na bardzo długo. W grach nie ma różnicy między i7 a i9, różnią się tylko ilością wątków, po prostu za te 6 lat z tego powodu i9 może działać lepiej, teraz nie będzie różnicy. Jeśli bardziej celujesz w odświeżanie niż rozdzielczość, to Intel będzie jak najbardziej dobrym wyborem, bo zaraz zlecą się fani AMD i będę przekonywać, że Intel nadaje się tylko do przeglądania internetu.
@thenatoorath: do gier 9700K jest aktualnie najlepszy w kategorii cena-jakość. Jako że nie ma HT jest też chłodniejszy od 9900K więc możesz go wyżej podkręcić. Nowe konsole będą podobno miały 8 rdzeni więc jest to dość przyszłościowy wybór.

PS. ale zasilacz pod taki konfig daj z 750W minimum. Mi przy 650W na 9900K w stocku załączał się overload protection i komp sam gasł. Masz szansę mieć podobny pobór energii przy i7
@keton22: @murasame @drzuo Dobra Panowie, to powiedzmy, że zostaję przy i7 i nie będę szalał, rozważę też mocniejszy zasilacz.
Macie może jakieś zdanie na temat pozostałych podzespołów? RTX 2080S akurat raczej zostawię, bo do mnie nawet przemawia, nie wiem, jaką obudowę wybrać, ile dodatkowego chłodzenia dołożyć i co zrobić z SSD/Ramami :P
@thenatoorath: A na czym ci zależy w obudowie? Fractal Designe R6 przykładowo jest całkiem spoko, 3 dobre wentylatory na start, dobry przewiew itd.
Ewentualnie możesz pomyśleć nad AiO (chłodzeniem wodnym), te chłodzenie które wybrałeś zajmie Ci 1 slot RAM + te klocki jednak trochę miejsca zajmują. Gdybyś chciał iść w tym kierunku to polecam Fractal Celsius, świetnie chłodzenia.
teraz mam więcej luźnej gotówki więc jak mogę, to inwestuję teraz, żeby później wymieniać tylko grafikę i RAMy. Docelowo chciałbym mieć spokój jeśli chodzi o kompa na tych 7-8 lat.


@thenatoorath: przecież to kompletnie bez sensu, co Ty masz 10 lat że nie potrafisz schować kilku tysięcy? Kup sobie sprzęt za 5k a 3k schowaj w obudowie.. Kupowanie komputera na 7-8 lat to jakaś pomyłka.

Do tego monitor FHD 144Hz.. 2349zł