Wpis z mikrobloga

Ogólnie zaraz będe studentem drugiego roku studiów informatycznych i powoli powinienem myśleć o tym, aby załapać się na jakiś staż najlepiej w Poznaniu. Generalnie uczyłem się Javascripta i mam pare apek w tym języku na githubie https://github.com/Danielos12?tab=repositories z czego największa w 100% własnego autorstwa https://github.com/Danielos12/Attendance-list-v2.0 (Wymaga jeszcze trochę dopracowania). Teraz mam dylemat, bo nie wiem czy mam iść w kierunku front-endu uczyć się Reacta, czy iść w backend i uczyć się php. Po drugie zależy mi na stażu i nie wiem jaki jest trend w Poznaniu. Chyba bardziej na backend php albo java itp. Z frontendem w tym przypadku jest raczej słabiej. Chyba że się mylę...

A wy jak myślicie? W przyszłości chciałbym być fullstackiem tylko nie wiem, jakich technologii się uczyć, w jakiej kolejności, a najlepiej tak żeby jak najefektowniej dostać pierwszy staż i zacząć w końcu działać.

#javascript #php #studia #poznan #pracait
  • 14
@Danielos12: w PHP wciąż jest dużo projektów do których nie ma aż tak dużo chętnych do pracy, więc łatwiej zacząć, ale raczej szedłbym w javascript jest duże zapotrzebowanie które ciągle rośnie i daje ci możliwości i na front i na backend (node.js)
@Danielos12: wejdz sobie na pierwszy lepszy portal z ogloszeniami np. nofluffjobs i zobacz po ogłoszeniach co jest na topie. Gdybym 2x zaczynał od zera to chyba skupiłbym się na konkretnym kierunku. Obecnie jestem w większości samowystarczalny przy tworzeniu projektów zarówno od strony frontu jak i backendu, znam się na wielu rzeczach dookoła ale w żadnej nie jestem specjalistą i trochę to utrudnia życie jeśli chodzi o standardową ścieżkę szukania pracy. Dobrze
@kubas89: No właśnie chodzi mi o to, żeby jak najszybciej zacząć i już coś robić. Ogólnię sprawdzałem teraz, że więcej ofert pracy jest z php niż z node.js. Chociaż gdybym miał iść w backend to teraz z node.js miałbym mniejszy próg wejścia.
@Danielos12: Rozejrzałem się po Twoich repozytoriach i z całym szacunkiem, widać że brak Ci doświadczenia biznesowego. Skup się na tym co już umiesz i to rozwijaj (Lint, self review, testy na początek). JS i PHP i tak leżą blisko siebie więc prędzej cyz później smyrniesz o BE / FullStack (no chyba że pójdziesz już teraz stricte w jakiś frontowy fw)
@micke: No ogólnie nie wiem co można robić więcej w javascripcie. Ogarnąłem DOMa jako tako i dalej nie wiem co. O tym Lincie co pisałeś to nawet nie pomyślałem. Z CSS'a nie wiem czy warto wejść już w SASS'a. Natomiast w HTML'u nie wiem co można rozwojowego robić oprócz wstawiania divów.
@Danielos12: względem tego co prezentujesz na githubie? Widać że brak Ci obycia z kodem i nad tym popracuj. Nad spójnością kodu, komentarzami, strukturami, raz używasz let, innym razem var chociażby. Masz repozytorium, ale nie wygląda ono jak projekt, readme zawiera tylko nazwę, nie masz żadnego zarządzania zależnościami (jquery ładujesz z sieci, jakiś plugin masz zaciągniety do repo). main.js wygląda jak brudnopis na wszystko, masz tam klasy, wykomentowane kawałki kodu a zaraz
@Danielos12

No ogólnie nie wiem co można robić więcej w javascripcie.


React albo Angular

Natomiast w HTML'u nie wiem co można rozwojowego robić oprócz wstawiania divów.


Znaczniki semantyczne ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Swoją drogą wrzucaj projekty na github pages albo coś takiego, bo nikt nie będzie tego pobierał żeby sprawdzić jak wygląda.