Wpis z mikrobloga

Wklejam informacyjnie, może się komuś przyda.

Gigabyte GeForce GTX 1660 Ti OC 6GB GDDR6
underclocking
obniżenie napięcia z 1,05V do 0,850V
spadek poboru prądu z 98,9W do 68W
spadek temp z max 69C do 61C

Ryzen 5 1600
power plan z 100% do 90%
spadek temp z max 57C do 54C

Pamięć RAM 2400 mhz

Testowane na grze Monster Hunter World - powód za głośne wiatraki, bez słuchawek nie dało się grać.
framelock na 60fps
Wszystko ustawione na max, vsync w grze wyłączony, w ustawieniach nvidia ustawiony na FAST
volumetric fog wyłączone - według mnie wygląda źle

Przed underclokingiem: stabilne 60fps czasem spadek do 59fps
Po: w miarę stabilne 60fps czasem spadki do 57fps - lecz spadki występują często

Zużycie prądu przed underclokingiem przez cały zestaw wraz z monitorem: do max niecałych 220W
Po: max zanotowane 184W, dodatkowo bez słuchawek dało się grać, wiatraków nie było słychać, zupełnie jakbym tylko neta przeglądał.

Podsumowując, po underclokingu cały zestaw zrobił się cichutki, mniej się grzał zwłaszcza karta graficzna, zadowalający spadek poboru prądu.
To wszystko za dość niewielką cenę kilku klatek.
Największe wrażenie na mnie zrobiła cisza, aż się wystraszyłem że mi wiatraki padły :)

#underclocking #pcmasterrace #amd #nvidia #ryzen #monsterhunter
  • 4
@siemankooo:
U mnie z tego co pamiętam undervolting z zachowanymi zegarami wyglądał tak, że:

i7 8700 -> 1.09V z bazowego 1,2V
rtx2070 armor oc -> 0,876V z bazowego 1,09 i zegarami 1925 Vcore

na procku w grach jest max 68° w grach na GPU max 62°

Faktem jest, że krzywe wentylatorów na AIO dla CPU i GPU modyfikowałem, ale modyfikacja opierała się na tym, że do 70° wentyle
@siemankooo:
Dzięki.. byłem pod ogromnym wrażeniem w momencie wpięcia watomierza pod skrzynkę.
Teraz się #!$%@? zastanawiam czy i7 9700k też mógłbym potraktować undervoltingiem i czy jest w ogóle sens przesiadać się o jedną generację do przodu skoro zaraz mają wjechać kolejne 14nm gówna od intela i znowu zmiana chipsetu..