Wpis z mikrobloga

Hej Mirki!
1. Popękało mi kilka szprych. Zamówić 284 mm czy 286?
https://allegro.pl/oferta/szprychy-nierdzewne-cnspoke-nyple-284-mm-czarne-7148738940?fromVariant=7148722629
Mam też kilka innych pytań,
2. Tarczę na centerlock zdejmę kluczem do kasety?
https://allegro.pl/oferta/mocny-klucz-prox-do-wolnobiegu-rowerowego-roweru-6553878657?fromVariant=6970536910
3. Ten klucz również będzie się nadawał do odkręcenia kasety Alivio CS-HG300?
4. Jeżeli chciałbym odkręcić korbę mocowaną na kwadrat Acera FCM-T3010 to zamówić takie coś?
https://allegro.pl/oferta/mocny-sciagacz-korby-prox-octalink-isis-na-kwadrat-8217190844?reco_id=56dcdfea-c4d3-11e9-b4cf-b8ca3a6ab130&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951
5. Czy jest jakaś inna opcja niż branie bacika do odkręcania kasety? Na długich wyprawach często pękają mi szprychy ;/ a nie mam jak zdjąć w trasie ani kasety ani hamulca tarczowego, to co wyżej wysłałem rozwiąże ten problem?
No i ten bacik:
https://allegro.pl/oferta/klucz-prox-bat-do-kasety-trzymania-zebatek-bacik-7715148510?reco_id=1650fa23-c4d3-11e9-8965-246e96870598&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951
Ewentualnie czy polecacie jakiegoś sprzedawcę gdzie za te rzeczy zapłaciłbym najkorzystniej w stosunku cena/jakość?
Mam opony 28'' 700 c. Polecacie coś w tym rozmiarze dobrego w trasy jak i na asfalt? Czy lepiej wziąć dwie różne i na czas podróży gdzieś dalej założyć terenowe a normalnie na co dzień do pracy jakieś cienkie opony na asfalt? Jak tak to jakie :)
#rower #rowery #pytanie #podrozujzwykopem #pytaniedoeksperta
Simfecstio - Hej Mirki!
1. Popękało mi kilka szprych. Zamówić 284 mm czy 286?
https...

źródło: comment_mQmCLNAoA7w1tQn6i8IrKA8YehnjLRvs.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@r3pr3z3nt: To teraz im to powiem, może te dwie pęknięte się same zregenerują.
Doskonale to wiem, ale absolutnie nie o to pytałem. Muszę uzupełnić szprychy bo samo się to nie zrobi. Czy 284 mm będą ok?
  • Odpowiedz
@Simfecstio: Powiedz mi, jaki jest sens montować nowe szprychy do źle złożonych kół...? Może powiedz tym nowym, żeby nie pękały?
Po prostu, za chwilę będziesz zamawiał nowe, albo co gorsza, wyrwane uszkodzą obręcz i wszystko pójdzie na śmietnik.
Jeśli szukasz porad to moja rada jest taka, żeby [jeśli się na tym znasz] rozmontować koło i złożyć je na nowo, wtedy uzupełniając szprychy, albo oddać koła do serwisu z prośbą o
  • Odpowiedz
y, albo oddać koła do serwisu z prośbą o ponowne zmontowanie i uzupełnienie szprych. Może się okazać, że np obręcze są powyginane i nie ma sensu montować do nich szprych. Nowa obręcz i komplet szprych to nie jest jakiś mega wielki wydatek, jeśli użyjesz starej pias


@r3pr3z3nt: Można kupić nową obręcz i też o tym myślałem. Szprychy i tak muszę kupić. Pękły mi juz 4 ;] ale wszystkie oprócz tej
  • Odpowiedz
@Simfecstio: Powiem ci tak, czy rower tani, czy drogi, szprychy nie powinny pękać, chyba, że koła są źle zmontowane. W wysokiej temperaturze metale ROZSZERZAJĄ się, co oznacza, że napięcie na szprychach jest niższe, nie wyższe, a koła mogą się łatwiej wygiąć. Serwisant, który doradziłby mi zmniejszenie ciśnienia w oponach, bo nie ma co amortyzować, usłyszałby moje rżenie ze śmiechu, a potem więcej by mnie więcej nie zobaczył...
Im wyższe ciśnienie
  • Odpowiedz
@r3pr3z3nt: Przez brak szprychy wleciało do obręczy dużo wody, suszyłem na szybko suszarką i pękła szprycha po drugiej stronie obręczy. Śmieszne. Aż się wystraszyłem. A serwisanta rozumiem bo to raczej było na szybko i awaryjnie. Nigdy go na pewno nie zobaczę bo byłem w trasie jakies 550 km od domu. Szprychy też nigdy mi nie pękły nie mając bagażu. Przeciążona oś, zużycie plus dziury to pęknięte szprychy. Nie bez powodu
  • Odpowiedz
Przez brak szprychy wleciało do obręczy dużo wody, suszyłem na szybko suszarką i pękła szprycha po drugiej stronie obręczy.


@Simfecstio: Ok, bo rozgrzałeś obręcz, która się rozciągnęła, a szprychy nie były tak nagrzane i pękły...

Tak czy siak, musisz te koła przemontować, albo chociaż weź sam kluczem do szprych kazdą szprychę po kolei poluzuj rowno o 1 obrot, jesli spierdzielisz, to wtedy mozesz oddac do serwisu.
  • Odpowiedz
@r3pr3z3nt: tak wiem, ale klucz do szprych dopiero chce zamówić. Taka długość szprych będzie dobra? To wszystko co tam dałem starczy do wymiany, przy założeniu, że bede musial zdjac kasete lub tarcze?
  • Odpowiedz
@Simfecstio: Wiesz, szprychę się wkręca, więc jak jest trochę za długa to można trochę mocniej wkręcić, więc jak się wahasz, to weź tą dłuższą. Sorry, ale nie mam teraz za bardzo jak przeglądać linków... Nie wiem, czy będziesz musiał coś sciągać żeby wymienić jedną szprychę - wsadzisz w dziurkę w piascie chyba bez sciagania tarczy i kasety?
  • Odpowiedz
@Simfecstio: No nyplem regulujesz napięcie i to ile jest wkręcona, a to są dwa milimetry raptem. możesz to przyciąć brzeszczotem na gwincie jakby za bardzo wystawały, to raptem kilka szprych. Lepiej kupic o mm dłuższą niż o mm za krótką.
  • Odpowiedz
@Simfecstio: Tak, bez problemu. Tarcza może być przykręcona na 6 śrub typu torx, ale pewnie koncowki masz w domu. Cała reszta styknie, zajebiste ceny.

Edit:
A jak jest dokręcona nakładką, to przewaznie trzeba mieć do niej klucz płaski. Nie wiem jak to u ciebie wygląda...
  • Odpowiedz
  • 0
@r3pr3z3nt tarcze mam na takie ten centerlock. Niestety nie jest na śrubki bo kiedyś chciałem odkręcić i dupa. Ogólnie mam problem z tylnym hamulcem. Ale to już historia na inną okazję xd staram też się robić wszystko sam. Głównie dlatego że jestem z poznania no i jak coś w trasie padnie to będę umiał wymienić. Znasz jakieś fajne opony głównie na asfalt ale czasem też w teren? Może 10% to u
  • Odpowiedz
@Simfecstio: Ja też wychodzę z założenia, że taniej jest kupić narzędzie, bo rower trzeba jednak umieć sobie serwisować - wiadomo, nie wszystko trzeba robić samemu, ale wypadałoby umieć zrobić większość.

Nie wiem ile chcesz wydać kasy na oponki, ale z tanich i dobrych to Vittoria - może kup sobie serię Rubino Pro i zobacz jak ci podejdzie.
A jak masz hajs to Continental GP... :)
  • Odpowiedz
@r3pr3z3nt: tam ten koleś ma albo wewnętrzne albo zewnętrzne. Ja mam wewnętrzny gwint czyli ten do kaset będzie ok. W Sumie tam na aukcji jest chyba błędnie bo to klucz do kaset a nie wolnobiegu? czy to i to to samo
  • Odpowiedz
klucz do kaset a nie wolnobiegu


@Simfecstio: @r3pr3z3nt: Klucz do kaset i klucz do wolnobiegu wyglądają bardzo podobnie ale to nie to samo. Nie możesz zastąpić jednego drugim. Nie będzie pasować. Klucza do kaset używasz RAZEM z bacikiem czyli tym narzędziem z łańcuchem. Trzymasz kasetę bacikiem, a drugą ręką odkręcasz nakrętkę kluczem.
Co do centerlock to są dwa typy. Jak masz ośki na szybkozamykacz to odkręcasz je kluczem
  • Odpowiedz