Wpis z mikrobloga

Wojna jest wpisana w nasz język!

Aby wyjaśnić o co chodzi, musimy przejść do metafory. Metafora to nie tylko środek stylistyczny, ale też sposób w jaki myślimy. W językoznawstwie istnieje przekonanie, że metafora jest sposobem pozwalającym nam na nazwanie abstrakcyjnych pojęć poprzez połączenie je z tymi bardziej dostępnymi, bliższymi naszemu doświadczeniu. Na przykład, metafora ARGUMENT jest WOJNĄ pozwala nam na co dzień na używanie takich określeń jak:

- W dyskusji ze mną nie masz szans.
- Pobiłem cię na argumenty.
- Jego krytyka była w punkt.
- Zniszczyłem go w dyskusji.
- Nigdy z nim nie wygram na argumenty.
- Masz coś do powiedzenia? Wal śmiało!

Jak to działa? Argument dla ludzi jest stosunkowo abstrakcyjnym pojęciem, dlatego podświadomie szukamy czegoś z czym możemy go połączyć. Najbliższe w tym poszukiwaniu jest nasze doświadczenie, a dokładniej odwieczny i prymitywny motyw walki, tudzież wojny. Możemy wygrać lub przegrać argument. Nasz dyskutant jest również naszym przeciwnikiem. Atakujemy pozycje naszego przeciwnika, jednocześnie broniąc swojej własnej. Zdobywamy i tracimy nasze stanowisko. Planujemy i używamy strategii w dyskusji.

Dyskusja zatem to ciągła walka. Ale wyobraźcie sobie kulturę, w której argument przyjmuje inny wymiar. Kulturę, w której dyskusja jest postrzegana jako coś bardziej przyjemnego. Argument jest wojną jest przykładem tego jak nasz język bezpośrednio wpływa na sposób w jaki myślimy.

Jeśli chcecie więcej przykładów ciekawych metafor, doceńcie ten wpis ( ͡° ͜ʖ ͡°).

#ciekawostki #metafora #wojna #dyskusja #nauka
Pobierz
źródło: comment_G1s5JBecRhMpSWM39HT49OZzJjoOcSC7.jpg