Wpis z mikrobloga

Jak nauczyć 8-letnia dziewczynkę czytać?
Głupia sprawa, moja siostra ma już 8 lat i nie potrafi czytać, po wakacjach idzie do drugiej klasy.
W szkole opuszczała trochę zajęć z różnych powodów, rodzice też się do tego nie przykładają, bo są zajęci czymś innym.
Chcę ją nauczyć, posiedzieć z nią i poczytać, ale każda próba kończy się płaczem albo fochem. Nie robię nic, co miałoby ją do tego doprowadzić, po prostu czasem ją poprawiam jak pomyli literki, np. d i b, albo sz z cz, czasem wymuszam, żeby przeczytała jeszcze raz linijkę (chcę po prostu, żeby rozumiała to co cxyta, a nie bezmyślnie literowała wyrazy).
No i nie wiem jak mam się do tego zabrać, wiem, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie itd., ale 8 lat to już chyba wystarczająco dużo, by potrafiła czytać.
Jakieś rady?
Dodam jeszcze, że często siostra literuje wyraz bez składania tych literek w całość, dopiero pod koniec próbuje odgadnąć o co chodziło, zdarza jej się dokładać literki, których tam nie ma albo wypowiedzieć jakiś inny podobny wyraz..

#rodzina #szkola #podbaza #pomocy #pytanie
  • 26
  • Odpowiedz
@FreakingAwesome: Sprawdź sobie takie zagadnienie jak globalne czytanie. Metoda nauki dla małych dzieci. Można akurat wyniesiesz kilka rzeczy, które Ci pomogą. Na FB jest grupa aktywne czytanie, znajdziesz tam propozycje książkowe, które mogą zainteresować siostrę.
  • Odpowiedz
@FreakingAwesome: Czy już w wieku 6 lat wykazywała niechęć do zadań wymagających skupienia? Często kojarzymy dzieci z adhd jako niegrzecznych, nadruchliwych chłopców, co nie do końca jest prawdą. Dziewczynki bardzo często nie wykazują objawów nadruchliwości z uwagi na plejotropowy wpływ żeńskich hormonów płciowych na ten objaw- mają natomiast niewidoczne dla otoczenia zaburzenia uwagi i jak sama już zauważyłaś- impulsywne reakcje (płacz,frustracja,podenerwowanie w obliczu zadań przekraczających możliwości kompensacji wrodzonych trudności). Zaburzenia
  • Odpowiedz
@FreakingAwesome: ja młodego uczyłem najpierw kilku liter, a jak już opanował te 8-10, to wybrałem jego 4 ulubione + dwie samogłoski i pisałem mu sylaby. potem dorzucałem więcej samoglosek, potem więcej liter, a potem powrót do korzeni, tylko składanie dwóch sylab razem i czytanie sylab, potem, czytanie całego zrostu. Nie wiem czy to najlepsza metoda nauki, u nas działa.

A na fochy wyjebongo, popłacze raz, dwa (pięć, dwadzieścia) razy, potem z
  • Odpowiedz
@FreakingAwesome: czy mała ma jakieś inne zaburzenia? Jak z mową? Okulary? Słuch? Dziwne, że nauczycielka się tym nie zainteresowała, Twoja siostra powinna być zbadana w poradni psychologiczno- pedagogicznej i tam powinni ustalić z czego wynikają trudności. Jeśli mieszkacie w trójmieście, to chętnie pomogę.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@FreakingAwesome: miałam tak samo a potem znalazłam książkę która mama zaczęła mi czytać i nie miała czasu a sama chciałam to dokończyć i się nauczyłam czytać między 1 a drugą klasą - w ciągu tych wakacji przeczytałam te pierwszą a potem kilkanaście następnych, cały cykl podróżniczy o Tomku. :P

Znałam wcześniej litery, i co ciekawsze nadal mając dwadzieścia kilka lat nie umiem czytać na głos długich tekstów, więcej niż jednego zdania,
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@FreakingAwesome: przypominam sobie tylko za zaczelam to robić gdy zauważyłam że moja mama czyta bez mówienia. Moja rada brzmi - daj jej jakiś interesujący tekst i poproś o opowiedzenie oraz powiedz zeby spróbowała czytać bez mówienia w głowie - może złapie jak ja wtedy.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@FreakingAwesome: czy ktoś jej kiedykolwiek czytał na głos książki, opowiadania, przed snem np?
Mogłoby ją to zachęcić do czytania.

Kiedyś w pociągu siedziałam obok dziewczynki, która na tablecie grała w jakąś gierkę, gdzie miała łączyć sylaby, tworząc w ten sposób wyrazy, albo dopasowywać słowa przeciwstawne w pary. Mama z nią nad tym siedziała, mała czytała na głos. To chyba atrakcyjna dla dziecka forma ćwiczeń.
  • Odpowiedz
@FreakingAwesome Skoro zna alfabet to juz jest dobrze :) Trudności jakie sprawia twojej siostrze czytanie moga wynikac np. z dysleksji. Może warto zrobić jej testy w poradni. Ja sama jestem dyslektykiem i w jej wieku miałam podobne problemy z czytaniem. Mi w czytaniu pomogło przeczytanie całego "Anaruka z Grenlandii" na głos pod czujny okiem cioci. :) Pamiętam, że bardzo lubiłam jak ktoś czyta mi książki ale nie nienawidziłam jak mialam to zrobić
  • Odpowiedz
  • 1
@FreakingAwesome moja narzeczona miała takie same problemu i w końcu ogarnięty praktykant od polskiego zwrócił uwagę, że problem może być z dysleksją. Mylenie głosek dźwiecznych i bezdźwiecznych to jeden z typowych objawów. Warto zgłosić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej na badania.
  • Odpowiedz