Wpis z mikrobloga

Jak nauczyć 8-letnia dziewczynkę czytać?
Głupia sprawa, moja siostra ma już 8 lat i nie potrafi czytać, po wakacjach idzie do drugiej klasy.
W szkole opuszczała trochę zajęć z różnych powodów, rodzice też się do tego nie przykładają, bo są zajęci czymś innym.
Chcę ją nauczyć, posiedzieć z nią i poczytać, ale każda próba kończy się płaczem albo fochem. Nie robię nic, co miałoby ją do tego doprowadzić, po prostu czasem ją poprawiam jak pomyli literki, np. d i b, albo sz z cz, czasem wymuszam, żeby przeczytała jeszcze raz linijkę (chcę po prostu, żeby rozumiała to co cxyta, a nie bezmyślnie literowała wyrazy).
No i nie wiem jak mam się do tego zabrać, wiem, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie itd., ale 8 lat to już chyba wystarczająco dużo, by potrafiła czytać.
Jakieś rady?
Dodam jeszcze, że często siostra literuje wyraz bez składania tych literek w całość, dopiero pod koniec próbuje odgadnąć o co chodziło, zdarza jej się dokładać literki, których tam nie ma albo wypowiedzieć jakiś inny podobny wyraz..

#rodzina #szkola #podbaza #pomocy #pytanie
  • 26
  • Odpowiedz
@tylkopstryk: Ten wzrok i słuch też są prawdopodobne. Szkoda, że op-ka nie napisała czy było jakieś zapalenie ucha w niedalekiej przeszłości, czy ktoś jej w szkole badał już wzrok. Wygląda to trochę na dysleksję, trochę na zalążek czegoś poważniejszego (płacz). Ta poradnia to bardzo dobry pomysł, to nie jest standardowa reakcja 8 letniego dziecka.
  • Odpowiedz
Jak chodziłem do podstawówki to kolega się nauczył czytać dopiero po 4 klasie (wtedy już nie zdał xd)
  • Odpowiedz