Wpis z mikrobloga

Małe pytanko bo nie ogarniam.
Mam 4 nowe, szeregowo połączone baterie AA (6,49V). Po obciążeniu ich rezystorem napięcie spada do 6,41V. Z tego co rozumiem to spadek odkłada się na rezystancji wewnętrznej. Spadek niewielki więc i rezystancja chyba nieduża. Z moich obliczeń wyszło, że jest to 12Ω czyli jakieś 3Ω na baterie. Z tego co czytałem to dla baterii AA powinno być około 0,15Ω. Może ja coś źle policzyłem.
Mam też trochę rozładowaną baterię 9V, która ma teraz jakieś 7,5V. Po obciążeniu spada do 4,3. Co z obliczeń daje mi 744Ω rezystancji wewnętrznej.
Z tego co wiem to rezystancja wewnętrzna baterii rośnie wraz z rozładowywaniem.
Pytanie czy aż tak i czy w ogóle całe moje rozumienie tematu jest poprawne?
Dzieki za pomoc. Prawdopodobnie będę zadawał jakieś pytania częściej bo ostatnio zacząłem troche bawić się właśnie elektroniką.

#elektronika
  • 7
@Daggett: Nawet nie z rozładowaniem co z zużyciem ogniwa. Ale jak najbardziej dobrze myślisz. "Miękkie ogniwo"=kosz.

Różne ogniwa mają różne parametry. Kozakami wśród takich baterii są te oparte o technologię litowo-tionylową(saft). Duża pojemność, czas pracy na poziomie ok 15lat. Ale głowie używa się ich do podtrzymywania zasilania w RTC itp.
czyli jakieś 3Ω na baterie. Z tego co czytałem to dla baterii AA powinno być około 0,15Ω. Może ja coś źle policzyłem


@Daggett: Nie wiemy, nigdzie nie napisałeś czym obciążasz. BTW czasem nie masz baterii węglowych, których aż dziw, że unia nie zakazała, bo już w opakowaniu producenta są elektrośmieciem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@wypokowy_expert: xD znalazłem w szafie i po prostu byłem ciekaw. A oprócz pojemnością czymś się jeszcze różnią? Tą rezystancją np. bo chyba po tym zauważyłeś.
A wracając jeszcze do spadków do podpinając mniejszy rezystor to spadek ten byłby wiekszy a przy wiekszym rezystorze mniejszy prawda?
Tą rezystancją np. bo chyba po tym zauważyłeś.


@Daggett: Tak samo. Sporo urządzeń w ogóle nie ruszy na cynkowych.

A wracając jeszcze do spadków do podpinając mniejszy rezystor to spadek ten byłby wiekszy a przy wiekszym rezystorze mniejszy prawda?


@Daggett: Genau.