Wpis z mikrobloga

#praca #niemcy #wypadekprzypracy #posrednik # nieuczciwy pośrednik #randstad #odszkodowanie #wyplatazachorobowe #zwolnieniechorobowe #pomocprawna #aok #nfz

4 dnia pracy w de (tego samego dnia podpisałem ubezpieczenie w AOK) miałem wypadek w pracy. Wjechał we mnie podnośnik - nie z mojej winy. Byłem w szpitalu, złamań nie mam, ale zerwanie kręgosłupa szyjnego, obicia klatki piersiowej i coś tam z kolanem. Później byłem u lekarza pracy i przedłużył mi zwolnienie do 16.08 i tego samego dnia mam umówioną wizytę (o przedłużenie zwolnienia domniemuję).

Jestem zatrudniony przez pośrednika(mój pracodawca) i on mnie wysyła do pracy do X - firmy w której zostałem potrącony.

No więc zaczynają się pytania
1. Z tego co rozumiem to 6 tyg chorobowego placi za mnie pracodawca 100% wypłaty , później AOK z Krankenkase 80%?
(nie zapłacili mi za 2 dni chorobowego w lipcu)
2. Czy za takie coś przysługuje mi jakieś odszkodowanie, zadośćuczynienie?
4. Grozili mi, że zwalą na mnie winę i muszę podpisać szybko papiery BHP (nie miałem ich zrobionych idąc do pracy, tak samo jak ubezpieczenie mi ogarnęli 4 dnia wypadku)
5. Czy mogę kontynuować leczenie w Polsce? Na stronie AOK jest napisane że tak. W AOK powiedzieli mi że muszę mieć pozwolenie od lekarza na wyjechanie do Polski i że w Polsce muszę za wszystkie badania i inne zapłacić sam, a oni oddadzą mi pieniądze.... ale kurde raz nie mają mojego numeru konta, dwa wychodzi na to że muszę iść prywatnie??? co z NFZ czy się nie rozlicza po prostu z AOK i Krankenkasse ???
6. Czy na zwolnieniu lekarskim tym wypadkowym mogą mnie zwolnić jak leczenie będzie się przedłużać?
7. Znacie jakiegoś taniego prawnika, albo firmę która za procent ściągnie od pośrednika odszkodowanie?
8. Prawdopodobnie cały sierpień będę na zwolnieniu, więc czy powinni mi zapłacić 100% podstawy?

Jak przedłuży mi to zwolnienie 16. 08 to chcę wrócić do domu i już z Polski wysyłać dalsze zwolnienia. (i może zacząć jakąś rehabilitacje bo tutaj tylko przeciwbólowe mi zaoferowali)

Z góry dziękuję za odpowiedzi, liki i adresy!!!

Kolega mówi, że zawsze może na Was liczyć wykopowicze, a więc proszę o pomoc i do boju :P !!!
  • 7
  • Odpowiedz
@Paolo90: Zaczne od punktu 3... Gdzie on?

Na wstepie powiem powiem ze powinienes isc z tym do prawnika(pkt 7), szczegolnie po tym jak reaguje Twoj pracodawca. Niemieccy prawnicy w takich sprawach maja zazwyczaj ustalona ustawowo drabinke cenowa uzalezniona od wartosci sporu, wiec nie wiem czy tu sie da wiele zaoszczedzic.

co do 2. Zadoscuczynienie(Schmerzensgeld) moze Ci przyslugiwac jesli wypadek nie byl z Twojej winy. Jesli Twoja wina byla czesciowa to moze byc roznie, dlatego wazne jest zeby skontaktowac sie z prawnikiem i nie byc wrobionym w czesciowa
  • Odpowiedz
@daf38: ale jesteś pewien? Miałem wypadek w pracy - wjechał we mnie podnośnik, nie jestem na zwolnieniu bo mam katarek czy kaszelek tylko wypadek. Jak bym miał wrócić do pracy skoro nie mogę normalnie funkcjonować?
  • Odpowiedz
@kleiner_trottel: a wiesz może jak to będzie wyglądać z wypłatą? Nie przepracowałem miesiąca (tylko 4 dni) i miałem wypadek. Nie jestem na zwolnieniu na kaszelek tylko wjechał we mnie podnośnik. Nie jestem w stanie dźwigać nic narazie. Zostanę bez środków do życia?
  • Odpowiedz
@Paolo90: przejmie to AOK wiec musisz sie liczyc ze kasa bedzie duzo mniejsza od wyplaty na papierze.Jezeli nasz jakies powazniejsze obrazenia to korzystaj z niemieckiej sluzby zdrowia.Musisz sie tez zglosic do lekarza medycyny pracy od wypadkow.On pokieruje cie dalej
  • Odpowiedz