Wpis z mikrobloga

@Miniu30 kolejna patologia tego systemu. Sklepy dla wybranych. Z reszta towar z tych sklepow zasilal 'drugi obrot' na bazarach. Gornicy fedrowali non stop, to sprzedawali sprzet narciarski z tych sklepow chociazby - bo kiedy niby mieli na tych nartach jezdzic? ;)
  • Odpowiedz
@Bastiat nazywanie kogos tak jak nazwales jest slabe.
Odnosze wrazenie, ze sporo osob wielbiacych komune tak naprawde nie wie za bardzo o czym mowi. Tak mi sie w kazdym razie wydaje.
  • Odpowiedz
@Revmir odnosnie mieszkan z Twojego zrodla:

'... W 1980 roku oddano o 20% mieszkań mniej niż w latach poprzednich. Było to dodatkowym impulsem wybuchu społecznego sierpnia 1980 roku.

Zwraca uwagę to, że dużą rolę w protestach pełniły osoby młode. Jednym z powodów frustracji były również problemy mieszkaniowe. Mimo wzrostu liczby budowanych domów, kolejki nie malały. Osoby młode, dopiero zapisujące się do spółdzielni mieszkaniowych, miały czekać nawet kilkanaście lat...'
  • Odpowiedz
@benzdriver Spoko, dla mnie każdy zwolennik socjalizmu/komunizmu to debil. Nie obchodzi mnie czy to winika z niewiedzy czy przeciwnie, bo koniec końców prowadzi to do zniewolenia.
  • Odpowiedz
@benzdriver: nie jestem pewny czy ta srednia nie obejmuje tez mieszkan zakladowych i nie rozni sie nawet ekstremalnie w zaleznosci od miejsca zamieszkania czy zakladu pracy bo nie budowano rowno nawet na Slasku wiec siedzieli ludzie w familokach na takim zgorzelcu. Teraz jak nie zrewitalizowali to puste stoja.
  • Odpowiedz
@Miniu30 trudno powiedziec. Na papierze wygladalo ok, w rzeczywistosci byl dramat. Najpierw mieszkania przydzielano partyjniakom. Potem dzieciom partyjniakow. Potem dzialaczom. Potem spolecznikom. A na sam koniec jak cos zostalo to zwyklym ludziom. A wszyscy wplacali jednakowo. No ale znowu - byli rowni i rowniejsi.
  • Odpowiedz
no ale co mozna zapozyczyc z systemu z zalozenia niewydolnego, nieefektywnego i nie bedacego w stanie zapewnic w sklepach produktow bez ich reglamentacji? Co to za system, ktory nie potrafi zaspokoic popytu na zyletki, papier toaletowy czy w pewnym momencie nawet na zywnosc?


@benzdriver: właśnie że nie "z założenia", bo w innych krajach socjalistycznych tak nie było jak u nas po załamaniu, do tego socjalizm rynkowy sprawdza się do dziś
  • Odpowiedz
@Revmir w jakich panstwach socjalistycznych byles i na wlasne oczy widziales ze system dobrze dziala?

Z ta dewastacja srodowiska to tez wina zlego Zachodu, ze domagal sie zwrotu tego, co pozyczyl?

Historia ocenila komune - wyrzucajac ja na smietnik. To nie dziala. Po prostu.
  • Odpowiedz
@benzdriver: nie byłem jeszcze w żadnym ale poza tymi, o których pisałem to np. w Libii był dobry poziom życia z tego co czytam.
https://www.racjonalista.pl/kk.php/s,9916

Z ta dewastacja srodowiska to tez wina zlego Zachodu, ze domagal sie zwrotu tego, co pozyczyl?


@benzdriver: jak by to było takie proste. Bynajmniej nie dążono do tego, by nam to ułatwić (np. ze względu na sankcje ale nie tylko), spłaciliśmy dużo więcej,
  • Odpowiedz
@benzdriver: o uwierz mi, że spędziłem wiele godzin na rozmyślanie o fenomenie i sentymencie do tamtego ustroju.
I tak jak jestem w stanie zrozumieć 50-60 Janusze i Grażyny, bo jest to spowodowane sentymentem do lat młodości, tak nie wiem skąd tacy 20-latkowie z sentymentem wspominają PRL. Jedynym logicznym wytłumaczeniem jest to, że pszesiągneli ideologią od starszych. Ewentualnie ich światopogląd wyklucza gospodarkę opartą o własność prywatną, stąd szukanie jakiegoś odniesienia, a
  • Odpowiedz
@Revmir z reguly oddaje sie wiecej niz sie pozycza - tak dzialaja kredyty.

Ja widzialem z bliska socjalizm. Zjechalem bedac malolatem praktycznie caly oboz w obrebie Europy. I wszedzie wygladalo to podobnie: bardzo slabe, wrecz tragiczne zaspakajanie typowych potrzeb konsumenckich. Braki czasami nawet podstawowych srodkow spozywczych. Bardzo zla jakosc i wyglad ubran, butow, mebli, artykulow AGD, rowerow o samochodach nie wspominajac. Wszedzie natretna propaganda. Stan permanentnego wykreowanego przez wladze zagrozenia ze
  • Odpowiedz
@przemek89x z tym 'trzymaniem za pysk' tez bylo jak w krzywym zwierciadle: zwalczano przestepstwa przeciwko mieniu spolecznemu, czy polityczne. Ale kompletnie olewano przestepstwa pospolite. Rozboje, pobicia, kradzieze, wlamania etc byly na porzadku dziennym. A milicja zajeta byla gonieniem cinkciarzy, 'malwersantow, 'spekulantow' i politycznych. W 'Wielkiej wsypie' jest to dobrze pokazane:)
  • Odpowiedz
@przemek89x mysle, ze pochwale socjalizmu glosza dwa rodzaje ludzi:

1. Myli socjalizm z bezpieczenstwem socjalnym - wszystkie kraje Zachodu przy gospodarce rynkowej zapewniaja obecnie takie bezpieczenstwo. W lepszym lub gorszym stopniu.

2. Nie odnajduja sie w realiach gospodarki rynkowej, gdzie prawie wszystko da sie wycenic. Nawet takie rzeczy jak wartosc kogos chociazby na rynku pracy. Dochodza do tego opowiesci januszy i grazyn, jak to za PRL u fajnie bylo. No i
  • Odpowiedz
@przemek89x ale przewrotnie troche powiem, ze byl pewien aspekt ktory za PRL dobrze funkcjonowal. Byl to sposob w jaki panstwo organizowalo czas wolny mlodziezy. Sam chodzilem na modelarnie, na warsztaty elektroniki i warsztaty mechaniczne do Palacu Mlodziezy. Wszystko za darmo. Plus harcerstwo. Wspaniala przygoda, gdzie poznalem sporo ludzi i nawiazalem wieloletnie znajomosci. Zwlaszcza dla slabiej sytuowanych dzieciakow to bylo cos. Dwudniowe biwaki, wedrowki. O obozach na przyklad zeglarskich nie wspominajac. Wszystko
  • Odpowiedz