Wpis z mikrobloga

#urojenialechitoidalne, odcinek 7. Zapraszam do obserwowania.

Ten wpis to odpowiedź na ten wpis.

❌Urojenia:
Jakiś słowiański relikt pogański z Czech.

✔️Prawda:
Jest to relikwiarz który przechowuje szczątki św. Maura, św. Jana Chrzciciela i św. Tymoteusza. Został stworzony w XIII wieku dla klasztoru w Florennes w Belgii. Po rewolucji francuskiej relikwiarz został uszkodzony i stał się własnością innego kościoła w Florennes. Następnie w roku 1838 został odkupiony przez szlachcica i odrestaurowany. W 1888 roku szlachcic zabrał relikwiarz do swojego zamku w zachodnich Czechach do którego się przeprowadził. Od tamtego czasu zyskał sławę w Czechach i był później uważany za zabytek czechosłowacki. Gdy zaczęła się II WŚ rodzina ukryła relikwiarz w podłodze kaplicy zamkowej Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Podczas wojny rodzina współpracowała z nazistami i musiała opuścić kraj. Zabrali tylko najważniejsze rzeczy, relikwiarz został ukryty. Po wojnie zamek został znacjonalizowany. Amerykański biznesmen wraz z rodziną próbowali odzyskać relikwiarz podstępem, ale nie wyszło. Relikwiarz stał się własnością państwa, a w 1991 roku zaczęto renowację którą zakończono w 2002 roku.

Źródło 1
Źródło 2

#slowianie #turboslowianie #historia #czechy #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #artefaktnadzis
MichalLachim - #urojenialechitoidalne, odcinek 7. Zapraszam do obserwowania.

Ten w...

źródło: comment_Dkalw5hgEgTBhU8VCm7P3eRLdO8Ed8iE.jpg

Pobierz
  • 28
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MichalLachim: Nie wiem co jest gorsze w tej krucjacie o prawdę historyczną, zostać uznaną za atetencyjną różową czy "antypolskiego niemca".

@bem_ben: 10.08.2020 zapraszam na merytoryczną dyskusję na temat relikwiarza z powyższej fotografii. Nieśmiało przypominam, że wpis dotyczył tego właśnie artefaktu. Wywołałeś nieprzyjemną i nikomu niepotrzebną dyskusję zakończoną banem. Szkoda, widziałam Twoje wcześniejsze wpisy pod postami binuski i liczyłam na ciekawy i rzeczowy komentarz z Twojej strony.

@NoMercyIncluded
  • Odpowiedz